Türkiye’ye Mega Ulaşım Projeleri

Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. hükümet programını açıkladı. İşte programda yer alan ulaşım projeleri...

26 Kasım 2015
Türkiye’ye Mega Ulaşım Projeleri

Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. hükümet programını açıkladı. İşte programda yer alan ulaşım projeleri...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 64. hükümet programını açıkladı. Programda başta İstanbul'da olmak üzere ulaşım projelerine fazlaca yer verildiği görüldü. Programa göre devam eden mega projeler tamamlanacak, projesi hazırlanan projelerin ise ihaleleri gerçekleştirilip, yapım çalışmalarına başlanacak.

Bölünmüş Yol 30 Bin Kilometreye Çıkacak

Türkiye'yi gelişmiş ülke standartlarında bir ulaştırma altyapısına kavuşturmayı hedefleyen programda Demiryollarında yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarının önemli ölçüde tamamlanacak ve bölünmüş yol uzunluğu 30 bin kilometreye çıkarılacak.

Mega Projeler Tamamlanacak

Programda yapım çalışmaları devam eden İstanbul-Bursa-İzmir (Körfez Geçiş Köprüsü dahil) ve Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nin tamamlanarak hizmete açılacağı, Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün de yapımına başlanacak.

Bunlarla beraber Ankara-Niğde Otoyolu ile Ankara-Kırıkkale-Delice, Mersin-Silifke (Taşucu), Çiğli-Aliağa-Çandarlı ve Antalya-Alanya otoyollarının yapımına başlayacağı belirtildi. 2023 yılına kadarda Aydın-Denizli-Burdur, Afyonkarahisar-Burdur-Antalya, Ankara-Sivrihisar, Sivrihisar-Bursa, Sivrihisar-İzmir, Şanlıurfa-Diyarbakır-Habur, Delice-Samsun, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir, Gerede-Merzifon, Yalova-İzmit ve Merzifon-Gürbulak Otoyolu Projeleri'nin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Büyük İstanbul Tüneli'nin Yapımına Başlanacak

Programda İstanbul Boğazı'nda karayolu ve metro geçişlerini kapsayan üç katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin Yap - İşlet - Devret modeliyle yapımına başlanacağı açıklandı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesinde de çalışmalara devam edildiği söylendi.

1425030422_istanbul

Ankara merkezli hızlı tren çekirdek ağını 3 bin 623 kilometreye çıkaracaklarını belirten Davutoğlu, Ankara İstanbul arasını 1,5 saate indirecek yüksek hızlı tren hattı içinde çalışmalara başlandığını ifade etti. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi tamamlanacak, İstanbul-Antalya, İstanbul-İzmir-Aydın, Karasu-Antalya, Zonguldak-Mersin, Samsun-Çorum-Kırıkkale-Ankara, Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya, Samsun-Gaziantep yük ve yolcu taşıyacak tren hatlarının bölümler halinde yapımına başlanacak.

Metro Hatlarına Devam Edilecek

metro

Başta İstanbul olmak üzere raylı sistem yatırımlarına hızla devam edilecek. Bu kapsamında Ankara'da Tandoğan-Keçiören, AKM-Gar-Kızılay, İstanbul'da Levent-Hisarüstü, Üsküdar-Ümraniye-Dudullu, Kartal-Kaynarca, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey, Bakırköy-Kirazlı, Kaynarca-Sabiha Gökçen, Marmaray Raylı Sistem Projelerini, Antalya havalimanı-expo projeleri tamamlanacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat