Türklerin Hayalindeki Ev Belli Oldu!

Yapılan bir araştırma, Türkiye'de yaşayanların hayalindeki evi ortaya çıkardı.

12 Kasım 2014
Türklerin Hayalindeki Ev Belli Oldu!

Yapılan bir araştırma, Türkiye'de yaşayanların hayalindeki evi ortaya çıkardı.

Türklerin yüzde 43’ünün hayalindeki evin ‘bahçeli havuzlu villa’ olduğu ortaya çıktı. Yüzde20 ‘müstakil’, yüzde 11 ‘köy evi’, yüzde 7 oranında da ‘dağ evi’ hayali kuruluyor.

Aksigorta’nın yaptırdığı araştırmaya göre, en çok bahçeli-havuzlu villa hayali kuruyor, evimizde en fazla televizyonumuza değer veriyoruz. Yaklaşık iki kişiden biri evinden nazar boncuğunu eksik etmiyor, eşya değiştirme süremiz 10 yılı aşıyor.

Araştırma, Yöntem tarafından yüz yüze anket tekniğiyle İstanbul , Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon’da yaşayan toplam bin yetişkinle görüşülerek gerçekleştirildi.

Araştırmaya katılanların yüzde 43’ü hayallerindeki evi ‘bahçeli/havuzlu villa’ olarak tarif ederken, yüzde 20’si müstakil, yüzde 11’i köy evi, yüzde 7’si dağ evini hayal ettiklerini belirtti.

TELEVİZYON ÇOK DEĞERLİ

Bahçeli/havuzlu villa hayali kuranların oranı 55 yaş üstünde yüzde 22’ye yükselirken, bu oran 35-54 yaş grubunda yüzde 40, 25-34 yaş grubunda yüzde 44, 15-24 yaş grubunda ise yüzde 54. Konak/köşk, apartman dairesi, yalı ve güvenlikli site içindeki ev hayali kuranların oranı yüzde 3 ile yüzde 5 arasında yer alıyor.

Araştırmada, katılımcılara en çok değer verdikleri, ailelerinin bir üyesi gibi gördükleri eşya da soruldu. Katılımcıların yüzde 22’si televizyonu en çok değer verdikleri eşya olarak belirtirken, televizyonu yüzde 16 ile bilgisayar, yüzde 9 ile kıyafetler, yüzde 8 ile beyaz eşya yanıtı izledi. Katılımcıların yüzde 6’sı ‘kütüphane/kitaplarım’ derken, yüzde 5’i ‘aile yadigarı eşyaları’nı, yüzde 4’ü koltuk takımını en değer verdiği eşya oldu.

televizyon-dekorasyon

Aksigorta’nın araştırması, her 100 evden 40’ında nazar boncuğu bulunduğunu da ortaya çıkardı. Ortanın üstü ve üst grupta yaklaşık 3 kişiden biri evinde nazar boncuğu bulundururken, bu oran ortanın altı grubunda yüzde 50’ye yaklaşıyor ve daha alt grupta ise her iki kişiden birinin evinde nazar boncuğu bulundurduğu görülüyor.

NAZAR BONCUĞU SEVİLİYOR

Nazar boncuğu sahipliği cinsiyete göre de farklılık gösteriyor. Her üç erkekten biri nazar boncuğu bulundururken, bu oran kadınlarda yaklaşık yüzde 45’e çıkıyor. Yaş gruplarına göre incelendiğinde ise nazar boncuğu sahipliğinin 55 yaş üstü yaş grubunda yüzde 56’ya kadar yükseldiği görülüyor.

nazar-boncugu

Katılımcıların yüzde 46’sı batıl inancının olmadığını ve uğurlu saydığı bir eşyasının bulunmadığını dile getirirken, nazar boncuğunun yanı sıra evlerde uğurlu olduğuna inanılan farklı objeler de var. Evlerin yüzde 11’inde fil biblosu, yüzde 7’sinde nar objesi, yüzde 6’sında çocukluktan kalan bir oyuncak ve at nalı bulunduruluyor.

EŞYA DEĞİŞİM SÜRESİ 10 YIL

- Araştırmaya göre, evde mobilya değişim süresi 10 yılı aşıyor.

- Üst sosyoekonomik sınıfta 9.9 yılda bir mobilya değişikliği yapılırken, B grubunda 10.3 yıl, C1 grubunda 10.7, C2 grubunda 11.3, DE grubunda ise 11.6 yılda bir değişiklik yapılıyor.

- Yaş yükseldikçe değişiklik yapma süresi uzarken, 15-29 yaş grubu 10.5 yılda bir oluyor.

- 30-44 yaş grubu 10.8 yılda bir, 45-54 yaş grubu 11.6 yılda bir, 55 yaş üstü ise 12.7 yılda bir mobilya değişikliği yapıyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Geberit’ten Tablet Görünümlü Kumanda Kapağı

Geberit’ten Tablet Görünümlü Kumanda Kapağı

Geberit, tablet görünümlü kumanda kapağı Sigma70 ile teknoloji ve konforu aynı anda sunuyor...

15 Temmuz 2016


Çilek’ten Çocuklara Karne Hediyesi

Çilek’ten Çocuklara Karne Hediyesi

Çilek, karne hediyesi olarak araba karyolaları yüzde 25 indirimle veriyor....

14 Haziran 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat