Üçüncü Havalimanı Projesine Dev Rakip

09 Eylül 2014
PAYLAŞ
Üçüncü Havalimanı Projesine Dev Rakip

İstanbul'da yapımı devam eden Üçüncü Havalimanı projesine Dubai'den dev bir rakip çıktı.

Dubai Emiri, tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasiteli olacak dünyanın en büyük havalimanının yapımı için harekete geçti.

Dev İstanbul Havalimanı’na rakip çıktı. Dubai Emiri, dünyanın en büyük havalimanının yapımı için harekete geçti. 32 milyar dolara mal olması beklenen havalimanının ilk etapta yılda 120 milyon yolcu kapasiteli olması planlanıyor. Proje tamamlandığında yolcu kapasitesinin yılda 200 milyona çıkartılması hedefleniyor.

Adının Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı olacağı konuşulan İstanbul havalimanı projesinin ise tamamlandığında 100 milyon yolcu kapasiteli olacağı açıklanmıştı.

Dubai Havalimanı projesinin bir başka çarpıcı büyüklük hedefi ise aynı anda 100 adet dev Airbus 380 uçağına hizmet verebilecek olması.

5 AYRI PİST

6 ila 8 yılda tamamlanması planlanan Dubai Havalimanı 56 kilometrekarelik alana yayılacak. 5 ayrı pisti aynı anda kullanılabilecek.

Dubai’nin halen kullandığı havalimanı yılda 66.4 milyon yolcuya hizmet vererek, Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın ise 7’nci en yoğun havalimanı unvanını taşıyor.

EN YOĞUNU ATLANTA ULUSLARARASI HAVALİMANI

Halen dünyanın en yoğun havalimanı ise yılda 99.4 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Uluslararası Havalimanı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de Meksika X şeklinde inşa edilecek 120 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanını açıklamış ve özellikle görselleri büyük ilgi görmüştü.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATI NE DURUMDA?

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek havalimanının dolgu ve sondaj çalışmaları sürerken, bölgede kurulan onlarca şantiye ve yüzlerce hafriyat kamyonunun yoğun çalışmaları dikkati çekti. Havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor. 26 milyar 142 milyon euroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan ve yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli çalışması planlanan üçüncü havalimanı projesinde ön hazırlıklar kameralara yansıdı.

Üçüncü Köprü Projesinin Son Hali Havadan Çekim Teknolojisi ile Böyle Görüntülendi:


"Üçüncü Havalimanı Projesine Dev Rakip" haberine ait yorum yok

Yorum Yap