Üçüncü Köprü’de Son Aşamaya Gelindi

322 metrelik kulelerin tamamlandığı Üçüncü Köprü'de son aşamaya gelindi. İşte detaylar...

25 Kasım 2014
Üçüncü Köprü’de Son Aşamaya Gelindi

322 metrelik kulelerin tamamlandığı Üçüncü Köprü'de son aşamaya gelindi. İşte detaylar...

Yapımı sırasında 121 bin kilometre yani dünya çevresinin 3 katı ana kablo ve askı kullanılacak olan Üçüncü Boğaz Köprüsü projesi için eğik askı halatları şantiye sahasına getirilmeye başlandı.

REKORA İMZA ATACAK

Eğik askı kabloları 4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip olacak ve kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri taşıyacak. Yapımında bin 500 kişinin çalıştığı Yavuz Sultan Selim köprüsü taşıyıcı kablolarıyla da bir rekora imza atacak.

KULELERİN YAPIMI TAMAMLANDI

Tam 121 bin kilometre taşıyıcı kablonun kullanılacağı köprü halatları dünyanın etrafını 3 kez saracak uzunlukta. Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde 322 metrelik dev köprü kulelerinin yapımı tamamlandı. Çalışmalar kapsamında yakında halat montajı süreci başlayacak. Köprüde 176 adet eğik askı kablosu olacak ve bu kablolar köprü kuleleriyle çelik tabliyeler arasında bağlantıyı sağlayacak.

ucuncu-kopru-detay


4.5 MİLYAR LİRA MALİYET

Toplamda 4.5 milyar lira maliyeti bulacak yeni köprünün üzerinden 10 şerit geçecek. 8 şerit karayolu, 2 şerit ise Marmaray ve İstanbul Metrosu’na entegre demiryolundan oluşacak.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İNŞAATINDAN SON GÖRÜNTÜLER

322 metrelik kulelerin yapım aşamasının sona erdiği Üçüncü Köprü inşaatındaki son durum havadan yapılan çekimlerle görüntülendi.

Üçüncü Köprü Projesinin Son Hali Havadan Çekim Teknolojisi ile Böyle Görüntülendi:HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat