Ucuz konut için 'yerli malzeme' kullanılacak

Konut fiyatlarında düşüşe yol açması beklenen yeni üretim hamlesi gündeme geldi.

07 September 2020
Ucuz konut için 'yerli malzeme' kullanılacak Son dönemlerde oldukça hareketli günler geçiren konut dünyasında, fiyatlarda görülen artışlar dikkat çekiyor. Konut fiyatının belirlenmesinde kullanılan inşaat malzemesinin maliyeti oldukça önem taşıyor. Özellikle ithal inşaat ürünleri, inşaat maliyetlerini doğrudan yukarıya çekiyor. Bu durumun önüne geçmek ve ürün tedarikini kolaylaştırmak adına inşaat çalışmalarında yerli malzeme kullanma çalışmaları başlatıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, koronavirüs salgını döneminde inşaat firmalarının ürün tedarikinde çektiği zorluğu görerek harekete geçti. Bakanlık, inşaat sektöründeki tüm ürünlerin Türkiye'de üretiminin sağlanması için çalışma başlattı.

Koronavirüs salgını döneminde yerli üretimin öneminin bir kez daha anlaşıldığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut GYO ithal edilen tüm ürünlerin Türkiye'de üretilmesini sağlayacak yatırımlar yapacak. Ülkemizde A'dan Z'ye her malzeme üretilecek" diye konuştu.

MALİYET DÜŞECEK

İnşaat sektörü temsilcileri, inşaat sektöründe yerli üretimle birlikte maliyetlerin yüzde 15 ile 20 seviyesinde düşeceğini, bu durumun da konut fiyatlarında düşüşlere yol açacağını ifade ediyor. Bu çalışmanın konut fiyatlarına orta ve uzun vadede yansıması bekleniyor.

HERKESİN KONUT SAHİBİ OLABİLMESİ İÇİN YENİ MODEL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Katılım Bankası'nın herkesin konut sahibi olabilmesini sağlayacak yeni modeller üzerine çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Söz konusu çalışmalardan birinin de 'Yapı Tasarruf Sandığı' modeli olduğunu belirten Bakan Kurum, bu modelle vatandaşın birikimlerini Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) olduğu gibi yapabileceğini, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Vatandaşların ucuz konuta ulaşabilmesi için TOKİ'nin de çalışmalarına devam edeceğinden bahseden Bakan Kurum, "5 milyon vatandaşımızın güvenli ve sağlıklı konutlarda oturmasını sağladık. 1 milyonuncu konutumuzun anahtar teslimini Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum