Üsküdar Kabataş Yaya Tüneli Projesinde Flaş Gelişme

Başkan Kadir Topbaş, 65 ülkenin büyükelçi ve konsoloslarıyla, inşaatı bitmek üzere olan 3. Boğaz Köprüsünde incelemelerde bulundu. Kadir Topbaş, Üsküdar Kabataş yaya tüneline bisiklet yolu yapmayı planladıklarını açıkladı...

31 Mayıs 2016
Üsküdar Kabataş Yaya Tüneli Projesinde Flaş Gelişme Başkan Kadir Topbaş, 65 ülkenin büyükelçi ve konsoloslarıyla, inşaatı bitmek üzere olan 3. Boğaz Köprüsünde incelemelerde bulundu. Kadir Topbaş, Üsküdar Kabataş yaya tüneline bisiklet yolu yapmayı planladıklarını açıkladı...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, aralarında ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Çin, Afganistan, Bulgaristan, Rusya, Lübnan, İtalya, İspanya ülkelerinin aralarında bulunduğu 65 ülkenin büyükelçi ve konsoloslarıyla, 3. Boğaz Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

3. Boğaz Köprüsü'nün Sarıyer Garipçe ayağında, konsoloslarla kahvaltılı bir toplantıda bir araya gelen Başkan Kadir Topbaş, köprü ve İstanbul'un projeleriyle ilgili bilgi verdi.

3. Havalimanı’nın 2018’de ilk bölümünün açılacağını belirten Topbaş, tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacağını söyledi.

Kanal İstanbul projesinin güzergahı üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Topbaş, projenin ihalesinin hala yapılmamasının nedenini ise şöyle açıkladı; “Çevre etkileri dikkate alınarak, üniversitelerden görüş alınmaktadır. Ekoloji alt yapı zemin altı suları doğal kaynakların durumları, hepsi gözden geçiriliyor. Yani, bölgede ekolojik bir dengesizlik ortaya çıkartılmaması için çalışılıyor. Üzerinde ciddi anlamda ekolojik köprüler de yapılmak suretiyle canlı hayata destek verirken, diğer taraftan da kanalın altından, her iki taraftaki zemin suyunun diğer taraflara geçebileceği bir sistemler de geliştirilebilir. Karadeniz'in Marmara'ya, Ege Denizi'nin, Marmara ve Karadeniz'e etkileri de gözden geçiriliyor. Yoğun çalışmalar var, bu nedenle gecikme oldu. Bugüne kadar somut adımlar atılmadı ama bilimsel ve teknik çalışmalar sürüyor. Bir Kanal açmak için yapılmayacak, aynı zamanda çevre etkisi çok önemli. ”

KANAL İSTANBUL’A KOMŞU ÇEVRECİ YAPILAR
Kanal İstanbul çevresindeki yeni yapılanmalarda, çok yoğun olmayan, çevreye saygılı, akıllı yapılar denilebilecek çevreci yapı modelinin ortaya çıkacağını vurgulayan Topbaş, şehir merkezindeki yoğunluğunu da kısmen boşaltacak projenin bu yönüyle de İstanbul’a biraz nefes aldıracağını kaydetti.

ÜSKÜDAR KABATAŞ YAYA TÜNELİNE BİSİKLET YOLU 
İstanbul'da Boğazın altından önümüzdeki süreçte 3 farklı tünelin yapılacağını söyleyen Topbaş, “Metro, karayolu ile ilgili tünel çalışmamız var. Bahsettiğimiz Üsküdar'daki metro istasyonundan Kabataş'taki metro istasyonuna yayaların yüzeye çıkmadan istasyonlar arası bir yürüme yolu projemiz var. Üzerinde çalışıyoruz. Hatta içinden 'bisiklet geçirebilir miyiz' diye düşünüyoruz. Avrupa'dan Asya'ya insanların geçilebilmesi 'sağlanabilir mi' diye etütler yapıyoruz. Hepsinde çevreyi ve çevre etkileşimini dikkate alıyoruz” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.