Uzungöl'de 2'nci etap çalışmaları başladı

Trabzon'un turizm noktası Uzungöl'de kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

23 December 2020
Uzungöl'de 2'nci etap çalışmaları başladı Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı olan turizm bölgesi Uzungöl'de bir süre önce başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla kaçak yapıların yıkımı yapılırken bölgede bazı yapılara yönelik rehabilitasyon süreci uygulanıyor.

Sabah'ta yer alan habere göre, Uzungöl bölgesinde yıkım kararı bulunan 862 kaçak yapı sahibi, imar barışından yararlanmak için başvuru yapması üzerine imar barışına uygun olmadığı tespit edilen 95 yapı yıkıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgede uygulanan kentsel dönüşüm çalışmalarının 2'nci etabına geçildi. Hazırlanan projeyle görsel estetiğe sahip, doğal, çevreye uyumlu, dayanıklı malzemeler kullanılıp Uzungöl ve çevresindeki günübirlik rekreasyon alanlar oluşturulacak. Bölgede görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak.

ÖNCE ALT YAPI ÇALIŞMALARI YAPILDI

Uzungöl'de hayata geçirilen çalışmalardan bahseden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, "Uzungöl hem Trabzon'un hem de Türkiye'nin önemli turizm destinasyonu. Uzungöl'de alt yapı ve üst yapı çalışmalarına çok önem veriyoruz. Uzungöl'de önce alt yapı çalışmalarına başladık. Çünkü önce alt yapı daha sonra onun üzerine sağlam bir üst yapı oluşturmamız gerekiyordu. 2020 yılına geldiğimiz zaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte iki tane önemli projeye başladık. İlk olarak Uzungöl'ün göl etrafında yaklaşık 2 kilometrelik alandaki yürüyüş yolunu tamamen yeniledik. Burası mevcut hali ile taş döşenmişti ve çok da konforlu bir yürüyüş imkânı sağlamıyordu" diye konuştu.

Şu an uygulanan çalışmalardan da bahseden Başkan Zorluoğlu, "Eskiden yapıldığı için yıpranmış alanlar vardı. Şu anda yaptığımız çalışmalarla birlikte insanlar gölün etrafında kesintisiz bir şekilde yürüyebilecek hale geldiler. Yaptığımız peyzaj çalışmaları ve korkulukların yenilenmesi ile birlikte göl etrafında güzel bir rekreasyon alanı oluşturduk" ifadelerini kullandı.

YENİ YIKIM SÜRECİ BAŞLIYOR

Uzungöl çevresindeki hazine arazisinde bulunan yapılar için yıkım olacağını açıklayan Başkan Zorluoğlu, "Şubat ayı içerisinde ihalesini yapacağımız proje ile gölün etrafında daha geniş bir alanı değiştirmeyi hedefliyoruz. Gölün çevresinde bulunan kaçak yapıları tamamı ile yıkacağız. Yapacağımız imar uygulamaları ile beraber bazı özel mülkleri de oradan kaldıracağız. Artık Uzungöl bakıldığı zaman etrafı beton veya ahşap binalarla çevrilmiş değil, yeşil alan olarak görülecek. Uzungöl'de kamu arazisi üzerinde olan yapılar yıkılacak, bir kısım özel mülkleri de kamulaştırarak imar meselesini çözmüş olacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum