Yalıtımsız Binaya Vergi İndirimi Yok

02 Kasım 2015
PAYLAŞ
Yalıtımsız Binaya Vergi İndirimi Yok

2017 yılında geçerli olacak Enerji Kimlik Belgesi ile beraber yalıtımsız binalar alım satım ve kiralamalarda vergi indiriminden faydalanamayacak...

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bu yıl Türkiye'de kışın sert geçeceği uyarılarında bulundu. NASA’nın uyarısını değerlendiren Eryap Grup CEO’su Emrullah Eruslu, "Isı yalıtımının yapılmadığı evlerde pencere ve kapıların dörtte bir oranında ısı kaybına sebep oluyor. Türkiye'de yalıtımsız binaların sayısı 15 milyondan fazla. Bu rakam da mevcut binaların yüzde 85 kadarında herhangi bir yalıtım olmadığı anlamına geliyor. Yalıtımsız binalar yüzünden boşa harcadığımız enerjinin bütçeye etkisi her yıl 10 milyar doları buluyor." dedi.

Eryap Grup CEO’su Emrullah Eruslu, Türkiye’de yalıtım uygulamalarının hala fuzuli masraf gibi görüldüğünü, bunun en önemli sebebinin ise yalıtım bilincinin henüz tam anlamıyla oluşmaması olduğunu belirtti. Eruslu, yüzde 50’den fazla enerji tasarrufu sağlayan yalıtım uygulamalarının maliyetinin, toplam inşaat maliyetinin yüzde 3 ilâ 5’i kadar olduğunu söyledi.

Yalıtım levhasının kalınlığı arttıkça enerji verimliliğinin de o oranda artış gösterdiğini belirten "Yalıtım ürünlerinin çeşitliliği ve kullanım detayları konusunda ülkemiz son derece ileri olmasına rağmen yalıtım kalınlıklarının yetersiz olması nedeniyle yapılan yatırımlar yeterli etkiyi yaratmıyor. Ülkemizde bölgelere göre değişen yalıtım levhası kalınlıkları ortalama 4–5 santimetre olarak öngörülürken, Avrupa ülkelerinde bu değer 15–20 santimetre kalınlığa kadar çıkabiliyor. Yalıtım eksikliği nedeniyle bütçelerin önemli bir bölümü boşa harcanıyor. Yalıtımı hiç olmayan ya da doğru yalıtılmamış binalar, kat adedine bağlı olarak ortalama en az yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Binaların çatılarına, duvarlarına ve döşemelerinize iyi bir yalıtım yaptırıldığına, bir de iyi bir ısıtma cihazı ve otomasyon sistemi kurulduğu takdirde enerji harcamalarında yüzde 50'den fazla tasarruf sağlanabiliyor. Binaların camları da yalıtım için oldukça önemli bir faktör. Camlar tek cam ol­ma­ma­lı, pencerelere çift ve­ya du­ru­ma gö­re üç cam ta­kıl­ma­lı. Kı­sa­ca ısı kay­bet­ti­ği­miz her alanda ya­lıtı­ma­ ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

2007 yılında yürürlüğe giren 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince 2017 yılından sonra tüm gayrimenkul alım satım ve kiralamalarında Enerji Kimlik Belgesi’nin ibraz edilmesi zorunlu olacak. Buna istinaden sanayi üretimi için inşa edilen binalar hariç tüm bina türleri, A’dan G’ye kadar giden bir skalada enerji sınıflarına ayrıştırılacak. 2018 yılından itibarende bu sınıflandırmaya göre vergi indirimden faydalanılacak.


"Yalıtımsız Binaya Vergi İndirimi Yok" haberine ait yorum yok

Yorum Yap