Yapı denetim sistemi değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapı denetim sisteminin değiştirileceğini işaret etti.

18 April 2018
Yapı denetim sistemi değişiyor 'İklim Değişikliği ve Fırsatlar' konulu toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önemli açıklamalarda bulundu. AA'nın haberine göre, yapı denetim sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Özhaseki, sistemin faydalı olduğunu ancak zaman içerisinde aksayan bazı yönler tespit ettiklerini ve bunları düzeltmek adına yeni bir hazırlık yapıldığını ifade etti.

Yeni düzenlemeye dair bazı örnekler sunan Bakan Özhaseki, "Arsa sahibi karşısında müteahhide deniliyor ki, 'biz buna para vermeyiz, git sen anlaş. Bunun parasını sen öde.' O zaman müteahhit arkadaşlar gidip pazarlık edip bir firmayı kendilerini denetlemek için tutuyorlar. Nasıl olacak şimdi? Parayı siz vereceksiniz, parayı verdiğiniz grup gelip sizi denetleyecek. Bu bir sürü sıkıntıya sebebiyet veriyordu. Şimdi bu sistemi baştan sona değiştiriyoruz. Ne yapıyoruz? Bizim için lisanslı olan, bu iş için yetkili olan firmalar belli. Bunlar zaten bizde var. Gerekirse yeni firmalar da ihdas ederiz. Elektronik bir ortamda sırayla, kimin bahtına kim düşerse, bilemediği bir grup denetimi yapacak. Bunun kendine has yeni standartlarını geliştirdik. Kanun hazırlığını yaptık, önümüzdeki günlerde Meclise girer, Meclisin çalışma takvimine göre çıkar inşallah" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni düzenlemeyle birlikte ufak tefek hataların geçiştirilebileceğini ancak bina statiği ve deprem yönetmeliği ile ilgili konularda yapılan hataların affedilmeyeceğini ifade ederek, "Bu konularda bir taraftan para cezaları yazılırken bir taraftan da o firmanın kapatılmasına kadar gidilecek tedbirler geliyor" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

ENGİN BİÇER

18 Apr 2018, 15:39

sayın bakanım boş konuşmalar yapıyosunuz gibime geliyor. 6 yıldır toki nin insafına terkettiğiniz avcılar tahtakale mah ne olacak. gecekonduysa gecekondu. Artık kime oyuncak yapacaksınız tahtakale halkını. Millet dönüşüm olacak diye beklenti içinde. Dile kolay 6 yıl içinde çivi çakılmadı. ama ormanların dibinde o biçim imarlar veriliyor. Sizin tanrılığınızın da elbet sonu gelecek.


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum