Yapı malzemeleri sektörü ihracat pazarını genişletiyor

2020 yılını ihracatta artışla kapatan yapı malzemeleri sektöründe çalışmalar sürüyor.

23 June 2021
Yapı malzemeleri sektörü ihracat pazarını genişletiyor Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle birçok sektör 2020 yılını kayıpla geçirse de yapı malzemeleri sektörünün geçen yılı, 21.8 milyar dolar ihracat rakamıyla kapattığı belirtildi.

Yapıl malzemeleri sektöründe bu yılki hedefin bir basamak daha yukarı çıkarak dünyada ilk 10'da yer almak olduğu belirtildi. Öte yandan sektörün Mayıs 2021 dönemi ihracat rakamı 2 milyar 534 milyon dolar olduğu belirtildi.

Sektörün bu hedefini değerlendiren İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komite Başkanı Serdar Urfalılar, hedefe ulaşmak için yeni pazarlara erişmenin önemine değindi.

"SAHRA ALTI AFRİKA'YA ODAKLANILDI"

Yapı malzemeleri sektörünün özellikle Afrika'nın kuzeyinde uzun yıllar boyunca başarılı işlere imza attığını hatırlatan Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komite Başkanı Serdar Urfalılar, "Sektör olarak Sahra Altı Afrika'ya odaklanmaya başladık. Türk yapı malzemeleri sektörü uzun süreden beri Kuzey Afrika'da etkin bir şekilde yer alıyor. Özellikle Libya'da büyük başarılara imza atarak bu ülkeyi bölge için bir üs gibi kullanıyorduk ve ürünlerimiz buradan Sahra Altı Afrika'ya yayılmaktaydı. Ancak son yıllarda bölgedeki üzücü olaylar sebebiyle buradaki ihracatımız sekteye uğradı ve biz de Sahra Altı Afrika'ya doğrudan nüfuz etme yoluna gittik. İhracatçılarımızı bilgilendirmek ve cesaretlendirmek amacıyla nisanda Kenya ve Uganda'yı temel alan bir Doğu Afrika webinarı düzenledik. Hemen ardından Senegal ve Gana özelinde Batı Afrika'yı temel alan bir webinar düzenledik. Son olarak ise bölge ile ihracatımızı geliştirip yeni bir ihracat üssü oluşturabilme hedefiyle Cezayir'e bir webinar düzenledik" diye konuştu.

Yürütülen diğer çalışmalardan da bahseden Urfalılar, "Büyükelçilerimizden ve Ticaret Müşavirlerimizden bölge ile ilgili çok değerli bilgiler edindik. Bu planlarımızı da haziran ayında düzenlediğimiz Yapı Malzemeleri Kenya Uganda Sanal Ticaret Heyetimizle somutlaştırdık. Heyetimiz Türk firmaları için yeni ihracat kapıları açtı, 10 Türk firmamız 97 yerel firmayla toplam 102 görüşme gerçekleştirdi. Bu heyetle birlikte Doğu Afrika'nın giriş kapısı Kenya'ya olan ihracatımızı arttırıp bölgede daha aktif bir şekilde yer alacağımıza inancım tamdır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum