Yavuz Sultan Selim Köprüsü Bugün Açılıyor

39 ayda tamamlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü bugün gerçekleşecek törenle hizmete açılıyor...

26 Ağustos 2016
Yavuz Sultan Selim Köprüsü Bugün Açılıyor 39 ayda tamamlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü bugün gerçekleşecek törenle hizmete açılıyor...

Yapımına 29 Mayıs 2013 tarihinde başlanan 3. Köprü ya da ismiyle Yavuz Sultan Selim Köprüsü 39 ayda tamamlandı. Köprü bugün yapılacak törenle birlikte açılıyor.

Köprünün açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binalı Yıldırım, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili ve çok sayıda ülkenin bakanlarının katılımıyla gerçekleşecek.

Dünyanın "en"lerine sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü yaklaşık 4,5 milyar dolar yatırımla hayata geçirildi. Köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ünvanını alacak.

8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yoluna sahio olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü marmaray ve metro hatları ile entegre olacak. Bu sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve 3. Havalimanı birbirine bağlanacak.

Köprünün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu projesinde 257 kilometrelik otoyollarda çalışmalar devam ediyor. Bağlantı yolları ve otoyolların 2018 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

3. KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ
3. Köprü geçiş ücretleri yıl sonuna kadar otomobiller için 9,90 TL, aks aralığı ve sayısına göre ağır tonajlı araçlar için ise 13,20 TL'den başlangıç gösteriyor. Bağlantı yollarından geçiş ise kilometre başına 24 kuruş olacak. 2017 yılı itibariyle ise dolar kuruna göre fiyat yeniden belirlenecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


FloraHolland şirket 3. Havalimanı için teklif yaptı

FloraHolland şirket 3. Havalimanı için teklif yaptı

Hollanda’nın önemli firmalarından FloraHolland, İstanbul Yeni Havalimanı çevresinde satış organizasy

13 Kasım 2017


İBB Başkanı Uysal, Eminönü-Alibeyköy projesinde tarih verdi

İBB Başkanı Uysal, Eminönü-Alibeyköy projesinde tarih verdi

İBB Başkanı Mevlüt Uysal yapım çalışmaları başlayan Eminönü ile Alibeyköy arasındaki tramvay projesi

11 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.