Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi ne zaman başlayacak?

Fikirtepe'de dönüşümü artık Bakanlık yürütecek. Peki, çalışmalar ne zaman başlayacak?

25 November 2020
Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi ne zaman başlayacak? İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları 2007 yılında başladı. Kentsel dönüşümün simge noktaları arasında gösterilen bölgede, özel sektör aracılığıyla yürütülen çalışmalar ilerleyen yıllarda sarpa sardı. Bölgede kentsel dönüşüme giren 60 bine yakın hak sahibinin mağduriyet yaşadığı belirtiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe'de kentsel dönüşüm mağdurları için önemli bir adım attı. Bakanlık tarafından yürütülecek çalışmayla inşaatı yarım kalmış veya başlanmamış inşaat faaliyetlerinin TOKİ ve Emlak Konut tarafından yürütüleceği geçtiğimiz günlerde müjdelendi.

1.5 MİLYON METREKARELİK İNŞAAT ALANI

Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ne dair detaylar da belli olmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projeye dair yaptığı açıklamada, "Terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmeyen projeleri biz başlatacağız. Ocak ayında inşallah uygulamasıyla birlikte tamamlayıp ardından yıkım sürecine başlayacağız. İhale süreci de eşzamanlı olarak gidecek ve inşallah Ocak ayı itibarıyla ihaleleri yapıp, Şubat, en geç Mart ayında inşaata fiilen sahada başlamış olacağız" diye konuştu.

Projenin 60 bin vatandaşı ilgilendirdiğini belirten Bakan Kurum, "Yeni Fikirtepe Projesi'nin yatırım değeri yaklaşık 5 milyar lira olacak. 1,5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeyi inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız" şeklinde konuştu.

FİKİRTEPE'DE İNŞAAT SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 49 yapı adasında işlerine başlayan firmalardan teminat alınacak ve kendilerine 1 ay süre tanınacak. Bu sürede projelere başlanılmaması halinde Bakanlık bu projeleri yürütecek ve aşamalı olarak 3 yıl içerisinde tamamlayacak.

Aralık ayında inşaat çalışmaları hiç başlamamış, herhangi bir anlaşma yapılmamış adaların imar planları askıya çıkarılacak. Yeni imar planlarının askıya çıkarılmasıyla yıkım süreci de başlayacak.

Ocak ayında ihale süreci başlayacak. Şubat ayı veya en geç Mart ayında inşaat çalışmalarının başlaması hedefleniyor. İlk etapta 10 bin konut inşa edilecek. Öte yandan Fikirtepe'de proje bilgilendirme ofisinin kısa zaman içerisinde açılması planlanıyor. Bu ofiste hak sahiplerine her türlü bilgi sağlama ve yardım yapılacak.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum