Yeni şehirler çok katlı yapılardan oluşmayacak!

Yeni kentsel dönüşüm stratejisi önümüzdeki günlerde açıklanacak. Yeni çalışmalarla çok katlı yapıların önüne geçilecek.

10 December 2018
Yeni şehirler çok katlı yapılardan oluşmayacak! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm ile ilgili yeni hedeflerin koyulacağı strateji paketini önümüzdeki günlerde tüm Türkiye'deki belediyelere ulaştıracak.

Yeni kentsel dönüşüm strateji şekli merakla beklenirken konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bazı açıklamalarda bulundu. Yeni kentsel dönüşüm stratejisinin hazırlandığını ve bu ay içerisinde belediyelere gönderileceğini açıklayan Bakan Kurum, "Bugüne kadar yaklaşık 30 şehrimizi ziyaret ettik. Ülkemizdeki tüm şehirlerdeki tarihi ve kültürel kent meydanları yenileyeceğiz. Tarihimizi ve kültürümüzü öne çıkartacak projeler yapacağız. Deprem riski bulunan konutlarımızı, planlı bir şekilde kentsel dönüşümden geçireceğiz. Bu kentsel dönüşüm projeleri de şehrin kültürüne, mimarisine ve yerel malzemesine uygun olacak. Bu projelerde kesinlikle çok katlı olmayacak. Yeni alanlarda dört-beş katı geçmeyecek. Eski alanlarda ise çevre imarına uygun sekiz-on katı geçmeyecek şekilde yapacağız. Bununla ilgili Meclisimizden de bir düzenleme geçti" ifadelerini kullandı.

Bundan sonrası için kentsel dönüşüm çalışmalarında hem maddi hem manevi teminat isteneceğine vurgu yapan Bakan Kurum, "Teminatları sağlayacak firmalarımız bu dönüşümlere girecek. Ya tamamlama sigortası ya da Bakanlığın belirleyeceği teknik ve mali kriterlere uygun firmalar bu projelere girecekler. Bu sayede de dönüşümün önünü açmış ve vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemiş olacağız" şeklinde konuştu.

"ENERJİDE TASARRUFU ARTIRACAK PROJELERE YÖNELMELİYİZ"

Katıldığı 'Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda şehirlerin ve toprakların verimli kullanılmasına yönelik bir konuşma yapan Bakan Kurum, "Cari açığımızın kaynağının büyük bir bölümünün enerji olduğunu düşünürsek, enerjide verimliliği ve tasarrufu artıracak projelere yönelmemiz gerekiyor. Bu manada TOKİ, Emlak Konut ve İller Bankası'nda yaptığımız, yaptığınız projelerde güneş enerjisinden faydalanarak ortak aydınlatmayı ve çevre aydınlatmasını sağlıyoruz. Hatta artan enerjiyi şebekeye veriyoruz. Yağmur sularını biriktirip bahçe sulamasında kullanıyoruz. Bunun yanında, tüm projelerde Isı Yalıtımı Yönetmeliğini uyguluyoruz" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum