Zafer Yıldırım: Mali gereksiz iş yükü, inşaat sektörünü yaralıyor

Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, inşaat sektörü ile ilgili görüşlerini bildirdi.

25 October 2017
Zafer Yıldırım: Mali gereksiz iş yükü, inşaat sektörünü yaralıyor İnşat sektörüyle ilgili değerlendirmede bulunan Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, sektörü yaralayan konulara dikkat çekti. Sektörde satış olmadan vergi alınmasının sektör açısından büyük sıkıntı yarattığına değinen Yıldırım, “Bu sistem maliyeye gereksiz iş yükü oluşturacak bir sistem’’ diye konuştu.

Piyasadaki koşullara dikkat edilerek çalışma yürütülmesi gerektiğini ifade eden Zafer Yıldırım, “Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile yapılan işlerdeki ana sıkıntı, inşaat bitimiyle beraber arsa sahibi ve müteahhit arasındaki faturalaşmadan kaynaklanan, satışı olmayan sadece teslimi gerçekleşen malın vergilendirilmesine sebebiyet veren ve sektör açısından erken maddi yük oluşturması, satış neticesinde gerçekleşmesi gereken verginin teslim sırasında tahakkuk etmesi bir çok zorluğu beraberinde getiriyor. Arsa sahibi şirketler açısından kat karşılığı sözleşme ile yaptırılan bir binanın bağımsız bölümlerinin satışı gerçekleşmeden tüm vergilerin %90’ına yakını tahakkuk etmiş oluyor. Müteahhit firmalar, arsa sahibi firmalarla mali ilişkiler açısından yaşanan belirsizlikler sebebiyle sektörümüz olarak sıkıntılar yaşamaktadır” dedi.

Kat sözleşmeleri hakkında da fikirlerini aktaran Yıldırım, “Burada konut için yaptığımız salesmen farklı, iş yeri için yaptığımız farklı. Bunları teslim edip faturalaşmaları ve teslimdeki basic maddelere göre iskânı kabul etmek gerekiyor. Bazı maddelere göre ise fiili teslimi kabul etmek gerekiyor. Bunlar bugüne kadar sürekli eklentiler yapılarak geldiği için karmaşa gün geçtikçe artıyor. Bir kanun ile tüm belirsizlikler ve gereksiz iş yükü ortadan kaldırılabilir” şeklinde konuştu.

“MAKETTEN SATIŞIN ENGELLENMESİ DOĞRU BİR UYGULAMA”

Maket üzerinden satışlar üzerine de görüş bildiren Yıldırım, “Maket üzerinden satışın engellenmesi çok yerinde bir önlemdi. Maketten satışı engellemek için denildi ki; kat irtifakı kurulduktan sonra satış yapılabilir. Bunu etkileyecek üç madde daha vardı. Burada en azından kaba inşaat seviyesi belirtilmesi gerekirken, yine bağlı olduğumuz kat karşılığı sözleşmede siz mimari projenizi onaylatıp ruhsatınızı aldıktan sonra hiç inşaata başlamadan da gidip kat irtifakınızı kurabiliyorsunuz. Yine satış yapabilirsiniz. Burada bir şey engellenmeye çalışırken boşlukları tam kapatamamış oluyoruz. Her eklenen madde karmaşayı biraz daha arttırıyor. Düzgün bir kanun çerçevesinin çizilip netleşmesi gerekiyor” ifade etti.Toplam 8 bin metrekarelik cadde mağaza alanına sahip olan Yıldırım Kule, Ankaralıların yeni buluşma noktası haline dönüşüyor. Volvo, SsangYong, Autowax ve Özsüt gibi seçkin firmaların bulunacağı cadde mağazaların lokasyon olarak merkezde olmasına vurgu yapan Fertaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, “Ankara’nın ticari geleceği açısından projenin öneminin büyük olduğu kanısındayım’’ diye ekledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum