Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde dönüşüm sorunu çözüldü

Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde kentsel dönüşüm sevinci yaşanıyor.

06 October 2021
Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde dönüşüm sorunu çözüldü İstanbul ilçeleri arasında deprem tehlikesinin yüksek seviyelerde görüldüğü ilçelerden olan Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor.

Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde hayata geçirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesinde 2016 yılında yaşanan mağduriyetin Zeytinburnu Belediyesinin arabuluculuğu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışması ile çözüldüğü belirtildi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, sürecin tıkanması sebebiyle Nisan 2019 tarihi itibarıyla malikler ve müteahhit tarafından Zeytinburnu Belediyesinin sürece müdahil olmasının ve sorunun çözümüne katkı sağlanmasının istendiği ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğünün sürece katıldığını aktardı.

69 BİNAYI KAPSIYOR

Veliefendi ve Çırpıcı mahallelerinde yer alan proje alanında 69 bina, 288 konut, 4 iş yeri olduğunu belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, "Çırpıcı mahallemizi kapsayan depreme karşı riskli yapıların dönüşümü için önemli adımlar attık. Bu mahallemizde, özel sektör tarafından 2016 yılında başlatılmış bir uygulama vardı. Zeytinburnu'muz için göreve başladığımızda, buradaki süreç durmuş ve şantiye tamamen kapanmıştı. Bölgedeki dönüşüm 2015 yılından bu yana çözüme kavuşamıyordu. Alana ait sorunları tespit ettik ve çözüm yolları oluşturduk. Hak sahipleri ile özel sektör arasında arabuluculuk yaptık. Böylece projeyi sürdürülebilir hale getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın onayı ile yeni imar planını yürürlüğe sokarak çalışmaların hızlanmasını sağladık" ifadelerini kullandı.

YENİ İMAR PLANLARI HAZIRLANDI

Projede müteahhit firmanın malikler arasında adaletsiz hak dağıtımı yapmasından dolayı çözümsüzlük yaşandığını hatırlatan Başkan Arısoy, "Firma, sözleşme gereği maliklere vermesi gereken hakların günümüz piyasa koşullarında mümkün olmadığını gerekçe göstererek proje uygulamasını gerçekleştiremedi. Yıllardır süregelen bu adaletsiz hak dağıtımı ve plan sorununu aşmak için büyük bir özveri ile çalıştık. İlçemize sunduğumuz 'Yeni İmar Plan Notları'nı yürürlüğe sokarak toplam inşaat alanı tekrar hesaplandı ve hak sahipleri arasındaki adaletsizlikler giderildi. Malikler ve müteahhit arasında daha önce yapılmış olan sözleşmelerin büyük bir çoğunluğu ile zeyilname yapıldı. Bu sayede sorunlar aşılarak 75 parselde, kentsel dönüşümün önünü açmış olduk" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum