İzmir Satılık-Kiralık Emlak Piyasası Son Durum

Emlak piyasasının en canlı bölgelerinden biri olan İzmir'de satılık-kiralık emlak piyasasında son durum ne? İşte yanıtı

19 Ağustos 2015
İzmir Satılık-Kiralık Emlak Piyasası Son Durum

Emlak piyasasının en canlı bölgelerinden biri olan İzmir'de satılık-kiralık emlak piyasasında son durum ne? İşte yanıtı

Türkiye genelinde Türkiye'nin en büyük üniversitelerinin bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir'deki emlak fiyatlarında önemli değişimler meydana gelirken İzmir'de özellikle Buca, Bornova ve Karşıyaka'da kiralık ve satılık ev fiyatlarında yüzde 15 ile yüzde 20 oranında artışlar meydana geldi. Artışların LYS ve TEOG sınavları sonrasında olması ise dikkat çekti.

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, öğrenciler ile velilere çağrı yaparak,

"Şu anda öğrencilerimiz hala tatil havasında. Okullar açılmadı. Ancak ona rağmen yüzde 10'a yaklaşan bir artış söz konusu. Bu rakamlar Eylül-Ekim aylarında dahada artacak. Benim tavsiyem öğrencilerimiz ve velileri tatillerini biraz erken bitirip ev arayışlarına hemen başlasın. Çünkü bu dönemde uygun kiralık ve satılık ev bulma imkanları daha fazla" diye konuştu.

Özellikle öğrenci şehri olarak adlandırılan İzmir'de konut talebinin Buca bölgesinde yoğun olarak yaşandığını belirten Güleroğlu, "Bugün Buca'da 1+1 evler 600 liradan 700 liraya çıkmış durumda. Bu diğer bölgelerde de aynı şekilde gelişim gösteriyor. Bu sırayla Buca, Bornova ve Karşıyaka olarak sıralanıyor" açıklamasını yaptı.

Öte yandan bir internet sitesinin yaptığı araştırmada, kiralık dairelerde Balçova, satılıklarda Karşıyaka öne çıktı. Verilere göre, İzmir'de kiralık daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe ortalama bin lira ile Balçova oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 16'lık artışın olduğu Balçova'yı, İzmir'in gözde semtlerinde Karşıyaka takip etti. Karşıyaka'da ortalama kira bedeli ise 975 lira olarak belirlendi. Satılık daire fiyatlarında ise ortalama 232 bin 500 lira ile lider Karşıyaka oldu.

Yeniasır gazetesinde yer alan habere göre; Emlak danışmanı Mehmet Metin Uysal sözlerini şöyle sonlandırdı :

"Ağustos-Eylül dönemi öğrenci ve özellikle tayin dönemi olduğu için konut talebi yüzde 30 oranında arttı. Ancak kiralar ve satılık evlerde herkes en uygun evi arama yarışında. Evini uygun fiyata veren hemen kiralamasını yapıyor. Ancak uçuk fiyat verenler de var. Onların evi bekliyor. Hatay semtinde ortalama 600 liradan başlayan kira fiyatları bin 200 liraya kadar çıkıyor"HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.