Konut Fiyatları 2016’da Ne Olur?

Konut fiyatları 2016'da ne olur merak konusu. İşte inşaat patronlarının soruya verdikleri yanıt.

10 Kasım 2015
Konut Fiyatları 2016’da Ne Olur?

Konut fiyatları 2016'da ne olur merak konusu. İşte inşaat patronlarının soruya verdikleri yanıt...

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Konut kredisi faiz oranlarındaki artış, döviz kurlarındaki hareketli dalgalanmalar ve 2 seçim derken inşaat sektörü oldukça zor bir yıl geçirdi. Siyasi ve ekonomik belirsizliğin hakim olduğu bu koşullarda konut yatırımcısı da beklemeye geçti.

1 Kasım 2015 seçimleri sonrası sandıktan istikrar çıkınca yatırımcı da harekete geçti. Şimdi gözler 2016'ya çevrildi.

İnşaat yatırımcıları inşaat maliyetlerdeki artışı şu zamana kadar piyasadaki durgunluktan dolayı fiyatlara yansıtamamıştı. Seçim sonrası talep tekrar canlandı. Dolayısı ile konutta indirim bekleyenlerin hayalleri de suya düştü. Peki konut fiyatları 2016'da ne olur, fiyatlar ne kadar artar? Bu soruyu inşaat patronlarına sorduk.
İşte konut fiyatları 2016'da ne olur sorusunun yanıtı...

ZİYAYILMAZ

ZİYA YILMAZ: FİYATLAR DÜNYA METROPOLLERİ İLE EŞLEŞECEK
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İstanbul'daki konut fiyatlarının dünya netropolleri ile eşleşeceğini söyledi. Gayrimenkul fiyatlarının en dipte seyretmesi yatırımcı açısından cazibesini artırdığına dikkat çeken Yılmaz, 3.Havalimanı, 3.Köprü gibi mega projelerde önümüzdeki dönemlerde gayrimenkul fiyatlarının da artacağını belirtti.

İNANÇ KABADAYI

İNANÇ KABADAYI: FİYATLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, 2016'da özellikle lüks konuta talebin artacağının altını çizerek İstanbul'da konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyledi. Dolardaki artışın hünüz maliyetlere yansımadığını belirten İnanç Kabadayı, 2016'da konut fiyatlarının minimum yüzde 20 artacağını söyledi.

TAMER ÖZYURT

TAMER ÖZYURT: ÇOK MARJİNAL BİR DURUM OLMAZSA FİYATLAR DÜŞMEZ
Konut fiyatlarında bir düşüş beklemek çok zor diyen Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2016 yılında çok marjinal bir etki olmamadığı sürece konut fiyatlarının düşmeyeceğini belirtti. İstanbul'da talebin sürekli arttığına dikkat çeken Tamer Özyurt, talep artışına bağlı olarak fiyatların da yükseleceğini sözlerine ekledi.

TAMER SON ÇUKUROVA

TAMER SON: TALEP DOĞRULTUSUNDA FİYATLAR DA ARTAR
Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son ise, konut kredisi faiz oranları ve dövizde düşüş olursa konuta olan talebin artacağını ve artan talebe paralel olarak konut fiyatlarının da bir miktar artacağını söyledi.

YALÇINLAR HAKAN YALÇIN

HAKAN YALÇIN: YÜZDE 20 ARTAR
Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, ekonomide planlanın dışında çok büyük bir tablo olmazsa 2016 yılında konut fiyatlarının TL bazlı yüzde 20 artış göstereceğini ifade etti.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


19 yorum

Salih

26 Jun 2016, 03:37

Sıkıntı konut fiyatları değil arkadaşlar. Gerçek sıkıntı ülkenin bankerlere topyekün teslim edilmiş olması. Türkiyeyi büyük bir mezbahaya benzetebilirsiniz. Bütün büyük batı bankaları neden buraya hücum ettiler sanıyorsunuz. Şİmdi size soruyorum, ingiltere 100.000 pound konut kredisi çeken bir vatandaş 15-20 yıllıkı vade ile aylık ne kadar ödeme yapıyor? ben size söyleyeyim yaklaşık 350 pound . yani türk parasıyla 1400 lira civarı. siz bu parayı türkiyede çektiğinizde aylık ödeyeceğiniz min tutar 6000 liradır. geçmiş olsun. yani bu ülkede işi yapan da, üreten de, konutu yapan da, hatta aracılık yapan dahi tabakta kalan artıkları yer. pastanın kaymağını yiyen batı bankacılık sistemi. ülkeye koca bir hortum bağlanmış her bireyin cabindeki para batıya akıyor akıyor. bu ülkenin refaha ulaşması nasıl beklenir söyleyin. şimdi şu röportaları veren sayın inşaat şirketi sahiplerinin haline bakıyorum, acınacak hale düşüyorlar.


faruk

28 Mar 2016, 03:43

Alım gücü düşmektedir. Konut fiyatları düşmese de 2016 dan sonra artmayacaktır. Projeli evlerdeki satışlar azalmaktadır. İstanbul da kentsel dönüşümden dolayı artış görülse bir yeni konutların bitmesi 2016 nın 2. yarınında bura da artışlar yavaşlayacaktır. İstanbul da deprem risk devam etmektedir. Her geçen yıl deprem olasılığı artmaktadır. Bu risk şu anda medya da kullanılmamakta dır. İstanbul da 2030 yılına kadar deprem beklemektedir. Kentsel dönüşüm yavaş ilerlemektedir.


Ferdi

06 Mar 2016, 04:26

2016 yılı konut fiyatları normal olmayan sebeplerden dolayı biraz durgun ola bilir ama şunu unutmamalıyız ki Türkiye çok göç aldı şü anda resmi 5 milyon gayri resmi yaklaşık 11 milyon kişi ülkemize zorunlu göç etti ve dolayisiyla kiralardaki artış konut fiyatları nada yansıdı ve çevremizdeki belirsizlik sürmeye devam ederse bu katlanarak büyüyeceğini düşünüyorum umarım yanılırım .. Bana göre konut almak isteye ve hazır parası olan biri hiç düşünmeden almalı yoksa kar esecek diye beklememeli örneğin 3 sene önce mesela 200₺ iken şimdi 375₺ olmuş ben bu fiyatı yaşadığım mevkiyi baz alarak söylüyorum netice itibarı gayrı menkül alan karda satan zarardadır


Cihan

01 Mar 2016, 19:12

Emlak danışmanı olarak şunun net bilinmesi gerekliliğini düşünüyorum... Piyasada ki satılık evlerin %90'ı fiyatlarının yüksek oluşundan dolayı duruyor, satılmıyor. 200-250 bin tl değerindeki evlerin sahipleri 300-320 bin arasında satmak istiyor. Ankara da 300 bin tl lere giriş ve yüksek giriş dairelerin fiyatları var. :) insanlar hayal görüyor ve rüyadan çıkmak istemiyor. Bana göre yukardaki uzmanlar sadece tv lerdeki projelere göre konuşuyor. O projelere yazılıp; çıkan veya banka kredisi kullanarak bi heves alıp, icralık olanlardan da bi haberler... Piyasalarda sanal bir fiyat yükseltme çabası var. Fakat bilinçli satıcı 5 ay sonra satılmayan evinin gerçekten istediği fiyatı göremeyince evini kuyruğunu sıkıştırarak en mantıklı fiyata veriyor. Şu asla unutulmamalıdır; fiyat kişinin isteğine göre değil, dairenin bölgesel konumuna ve alıcının cebindeki paraya göre satılır.


BURAK

29 Feb 2016, 19:07

İliğinde haram, hile, hurda olan her iş, her kişi bir gün yıkılmaya mahkumdur! Müteahhitlerin büyük bir çoğunluğu vergisiz, faturasız, eksik-kalitesiz malzemeyle çarkı döndürüyorlar ama bir yere kadar. bir gün inşaat sektöründe bomba patlayacak


MEHMET

05 Mar 2016, 06:41

AYNEN DOGRU AMA HER SABAHIN AKSAMI HER AKSAMINDA BIR SABAHI VAR BUDA UNUTULMAMALI


Nejat Saral

09 Feb 2016, 18:51

Dünyanın en pahalı konutu İstanbulda yetmemiş gibi bir sürüde imalat var haala konut fiyatları artıyorsa düşünmek lazım.Halkın alım gücü belli bu konutları kim alıyor aldığında ise konuttan ne fayda sağlayacak bütün bunlar şunu gösteriyor, Konut alımında kara para aklama yöntemi kullanılıyor. Bu fiyatlar bir gün en son alanın elinde patlayacak bunu 2 kere 2 nin dört ettiği gibi aşikar olduğunu herkese hatırlatırım kimse ihtiyacı olmadan ev almasın ev alımını spekülatif amac için kullanmasın yanar. Ev yatırım aracı değildir Halkı yanlış yönlendiriyorlar. Spekülatif konut satışı inşaat firmalarını işine gelmektedir. bu şekilde bir rüzgar yaratmışlar estiriyorlar. Arsa sahibi arsasını veriiyor Müteahhid veya yap satçı kum çakıl çimento demir ve işçilik yapıyor. Kendileri para harcamadan Milyon dolarlarıda konutu satın alandan tahsil ediyorlar günün modası inşaatçılık İstanbulda yürüyecek deniz kenarı gezecek park orman Kaldırım kalmadı herkese hayırlı olsun gelsin milyon dolarlar. Malayı alan inşaatçı oldu güzel iş vergisiz kazanç.


beytullah

01 May 2016, 02:09

Yetkililere sesleniyorum bakırk öy sahile yapılan konutlar kimler için yapıldı yada kimler oradan daire alabilir ben bu ülkenin vatandaşı deyilmiy im askerliğimi de paralı yapmadım torpilim de yoktu ben yada orta halli kişiler buradan konut alamıyor biz vatan hayinimiy iz biz dini kullanıp paraları götürmüyoruz kutuplaşma böyle oluyor farkındamısınız kardeşim doğuda şehit olan askerimiz vatan hayini mi neden oralarda oturamıyor şehitlerimizin aileleri hak etmiyorlar mı soruyorum duydunuz mu etiler de oturan birinin şehit oldugunu


Ramazan Özdemir

08 Feb 2016, 21:46

Bence büyük bir balon. ama bu balonu ülkeyi yöneten zaat lar vatandaşa daha fazla vergi ödetmek için dahada şişmesine müsade ediyorlar. Bu birincisi ikincisinde suni bir piyasa yaratıp insanları borçlandırarak bankalara para kazandırıyorlar .


Abdullah

08 Feb 2016, 16:33

Ne oldu fiyatlar düşmeye başladı dimi hani artıcaktı hani uçucaktı iyi oldu iyi yabancılar yatırım yapmıyor artık Türkiye'ye türkiyenin durumu meçhul daha da düşücek bekleyin görün demedi demeyin


Nejat Saral

08 Feb 2016, 05:19

İnşaat firmaları tabiki konut fiyatlarını n artacağını söylecekler çünki aksini söylerlerse bir tane bile konut satamazlar. Bence konut fiyatları yatırım diye alanların elinde patlayacaktoır. Konut hiç bir zaman yatırım aracı değildir. Yatırım mantığı ile alınmasıda ekonomiden anlamayanların işidir. Dünyenın hiç bir yerindede konut alımı yatırım değildir. İhtiyacın varsa alırsın yoksa almazsın. Türkiyede alınan bir konut 40 veya 45 yılda geri dönmektedir. Bunu neresi yatırımdır. Bu şekilde bir yayagara yapan inşaat firmaları karlarına kar katmaktadır.


mustafa

25 Dec 2015, 05:14

Degisik kesimlerle reportaj yapilmamis insaat firmalariyla reportaj yapilinca tabiiki onlar zam olacak diyacek ama %20 nerden cikariyorlar enflasyon orani 2016 da nedirki konut zaten 2015 de sisti ayrica cok kisi artik konut alma yerine kentsel donusumdeki konutlara yoneliyor buda site lux akilli ev diye yaptiklari ev talebi azalacak firmalarin lux ve akilli ev insaat yapimindan vazgecip orta halli kisiler icin konut yapmasi inssaat sektorunu ayata tutacak cunku lux inssat artik sisti izmirde cok tanidigim kisi ev almak icin bekliyor orta halli bu kisiler sayesinde insaat sektoru ancak ayakta kalacaktir 2005 yilinda mavisehirden aldigim ev 10 yilda ancak %80 deger kazandi dovize yatirsaydim %150 kazanacaktim


sezer öcal

26 Jan 2016, 01:00

Mustafa arkadaş İnşaat sektörü hakikatten anlaşılmaz bir şekilde kar bırakmaya devam ediyor. İstanbul ortalaması % 20 artışla devam ederken 2005 yılında aldığın evin % 80 değer artışı olduğunu söylemen çok gerçekçi değil. Ya istanbulun dışındandır ya da ev rezidans tipidir. Orta gelirlinin yaşadığı muhitlerden alınan evler inanılmaz bir şekilde prim yapıyor. Ortada hiçbir sebep yokken artıyor fiyatlar. Keşke düşse de biz de ev sahibi olabilsek.


Nejat Saral

15 Dec 2015, 07:39

Yatırım diye alınacak olan konut fiyatları Mevduat faizleri ile karşılaştırdığınızda Faize oranla getirisi 3 de 1 dir bu nasıl yatırım oluyor pek anlamış değilim tabiki monut üretenler satılmasını isteyecek ve fiyatların artacağı yönünde görüşelr ileri sürecek ikinci bir durum konutun Dolarla ne ilgisi var onuda anlamak zor kun dolarlamı alınıyor, Çimento dolarlamı alınıyor demir dolarlamı alınıyor yoksa insaatta çalışanların parası dolar üzerinden mi ödeniyor tabiki değil o zaman konut fiyatları nicin dolarla değerleniyor alıcıyı 2 tarafdan vurmak için bir artan doların etkisinden satıcıyı faydalandrımak ikicisi yıllık dolar zındada yüzde yirmi gibi zam yaparak her türlü kazanmak dolayısı ile yatırımdan uzak ekonominin bilimsel hesaplamalarında uzak kalan konut fiyatları nasıl yatırım aracı oluyor anlamak mümkün değil. Eğer konutlar yatırım için satılabiliyorsa o zaman İnşaat firmaları bu yatırımları kendi ellrinde tutsun ve yatırımı kendilerine yapsın. Esas buradaki çok önemli nokta konut fiyatlarının tespitinde alıcının hiç bir etkisi yok alıcı tamamen satıcının ve hiç bir vergi vermeyen ko nisyoncuların etkisi ile hareket ederse bu konut fiyatları çok daha şişer ve öyle bir patlarki sonu felaket olur. Bu nedenle ülkenin her tarafı şantiye oldu fvakat yapılan konutları, Konuta muhtaç olanlar almadı. Konutları alanlar spakülatif yatırımcılar neticede bu kadar arz olmasına rağmen gerçek ihytiyaç sahibi konut alamadığı için arz fazlasına rağmen konut ihtiyacı karşılamamadı ortaya çıkan bu çarpık düzen özellikle istanbuldaki büyük üretim yapan işletmeleride vuracak , Yükselen kiralar karşısında kimse tutunamayacak ve büyük şehirler boşalacak tabiki b u söylenenler bir zaman alacak fakat görünen çarpıklığın varacağı son nokta budur.


beytullah

01 May 2016, 01:48

Türkiyede bir dönem 1999 larda market furyası vardı koutda ona benziyor inşallah sonları öyle olmaz yarısı battı? mütahit ler market açarlardı hepsi battı şmdi de marketçiler inşaat yapmaya çalışıyor ticaret anlayışımız üretmek değil tüketmek herkes aynı işi yaparsa kendisinide tüketir karşısındaki kişileri de bu mantık batırır


mustafa

07 Dec 2015, 08:02

siz sadecekonut imalati yapanlara sorarsaniz alacaginiz cevap tabiiki fiyatlar artacak diyecektir degisik kesimle reportaj yapilsaydi sanirim ayni cevap alinmazda neye istinaden %20 25 artacak mesnedi yok ama sisirme haber olursa tabi bu rakam telafuz edilir devletin kensel donusum dedigi yatirim ki bu bireysekl donusum yik yap cocgaldi buda buyuk site taleplerini azaltacak bu nedenlede konut fiyatlari 2016 da yerinde sayacak hatta su an balonlanmis fiyatlar dusecektir 2008 -2010 arasi durgunluga donecektir ,ayrica belediye raic degerleride sisirmis olmasi 2014-2015 de fiatlarin artmasina neden oldu bence 2016 konut fiyati yerinde sayacak


Şengül Kırmızıtaş

07 Dec 2015, 18:46

Şimdiden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bu açıklanan oranlar sadece beklenti... 2016'daki ekonominin durumu ve talep fiyatları belirler...Dediğim gibi kesin yüzde 20 zam gelecek diye hiç kimse bir şey diyemez. Sadece öngörü..


aslım

01 Jan 2016, 19:53

haklısınız her yer reklam kokuyor 'alın fiyatlar yükselecek' mesajı var


beytullah

01 May 2016, 01:34

çok haklısın arkadaşım yukarıda sorulan kişilerin indirim olacak kelimesini kullanmayacağnı çocuk bile bilir 2016 konutta acele edilmemesi gerek benc yaz ayında düşecek okullar kapanınca insanlar köy tatil derken cazibesini kaybedecek bir kaç gün önce bir bir konuta 185 bin isteyen müşteriyi inanın 145bine düşürdüm internetteki fiyatların hepsi balon ciddi bir pazarlık yapın bakın kaça düşecekler


elkhan nabiyev

13 Nov 2015, 01:18

tesekkurler Senqul bey.istanbulda inssat sektorunu taqib ediyoram


GÜNDEM HABERLERİ


İNDER Başkanı Yine Nazmi Durbakayım Oldu!

İNDER Başkanı Yine Nazmi Durbakayım Oldu!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısında yönetim kurulu başk

31 Mart 2017


Konut Fiyat Endeksi Ocak 2017 Açıklandı!

Konut Fiyat Endeksi Ocak 2017 Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Ocak ayı Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerini a

28 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat