Konut Kredisindeki Peşinat Şartına İndirim

22 Eylül 2016
PAYLAŞ
Konut Kredisindeki Peşinat Şartına İndirim
Konut alırken ödenmesi zorunlu olan yüzde 25 oranındaki peşinat yeni bir kararla yüzde 20'ye düşürüldü. Bankalarda konut bedelinin yüzde 80'ine kadar kredi alınabilecek...

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonomiyi ve konut sektörünü canlandırmak için teşvikler devam ediyor. İlk olarak Emlak Konut uzun vade düşük faizle tarihi bir kampanya başlatırken, GYODER'de Emlak Konut'a destek vermiş ve sektördeki diğer firmalarda kampanyalar düzenlemişti.

Gayrimenkul sektörünün alışık olmadığı bir Ağustos ayı geçirilirken, hükümettende ekonominin canlanması için önemli adımlar gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı bankalara faizlerin yüzde 1'in altına düşürülmesi için çağrıda bulundu ve bankalardan bir bir faiz indirimi haberleri gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise sektörü canlandıracak yeni bir karar alınarak, 150 metrekarenin üzerindeki daireler içn alınan yüzde 18'lik KDV oranı yüzde 8'e düşüldü. Sektör için gelen son haber ise yüzde 25 oranındaki peşinat zorunluluğu hakkında oldu.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonucu alınan yeni kararla beraber yüzde 25'lik peşinat oranı yüzde 20'ye düşürüldü. Buna göre artık konut bedelinin yüzde 80'ine kadar banka kredisi kullanılabilecek. Yani vatandaş 100 bin TL'lik bir daire için 25 bin TL yerine 20 bin TL peşinat verecek. Uygulamanın peşinat konusunda sıkıntı yaşayan konut alıcılarına nefes aldırması bekleniyor.


"Konut Kredisindeki Peşinat Şartına İndirim" haberine ait yorum yok

Yorum Yap