Konut Kredisiyle Ev Alacaklara Müjde

Konut alımını teşvik amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisi eklendi. Konut kredisi ile ev alacaklar artık evin değerinin yüzde 80'ine kadar kredi kullandırılabilecek...

27 Eylül 2016
Konut Kredisiyle Ev Alacaklara Müjde Konut alımını teşvik amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisi eklendi. Konut kredisi ile ev alacaklar artık evin değerinin yüzde 80'ine kadar kredi kullandırılabilecek...

Ev alacaklara yeni bir müjde daha geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişikliğe gitti. Değişiklik bugün yayımlanan Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi.

Yeni düzenleme ile tüketicilere konut almaları amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'den yüzde 80'e çıkarıldı. Bu kapsamda artık yüzde 20 peşinatla ev sahibi olmak mümkün.

Ayrıca mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 48 ayı geçmeyecek şekilde düzenlendi.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikten önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılmasına da karar verildi. Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması durumda ise ilave kullandırılan kredinin vadesi en fazla 48 ay olacak şekilde belirlendi.

Haber: Maide KARADAĞ


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat