Rant Vergisi Kentsel Dönüşümü Finanse Edecek

19 Ocak 2015
PAYLAŞ
Rant Vergisi Kentsel Dönüşümü Finanse Edecek

Rant vergisi ile ilgili yeni gelişmeler inşaat sektörünü de hareketlendirdi. Kuzu Grup'tan Özen Kuzu rant vergisinin kentsel dönüşümü finanse edeceğini söyledi.

Vergilerden elde edilecek gelirin kentsel dönüşüme ve belediyelere aktarılması yerel yönetimlerin güçlendirilmesine ve kentsel dönüşüme yeni bir finans olmasına imkân sağlayacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 14 Ocak 2015 günü yapılan rant vergisi açıklaması, inşaat sektöründe büyük yankı uyandırdı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NDAN YENİ ŞEFFAFLIK PAKETİ VE RANT VERGİSİ AÇIKLAMASI

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi :

"Kentler gün geçtikçe değer kazanıyor ve gelişiyor. Buna bağlı olarak atılan doğru adımların her zaman destekçisiyiz. Rant vergisinden elde edilecek gelirin kentsel dönüşüme ve belediyelere aktarılması yerel yönetimlerin güçlendirilmesine ve kentsel dönüşüme yeni bir finans olmasına imkân sağlayacaktır. Ancak İstanbul'un her bölgesi aynı olmadığından dolayı her bölge için yüzde 50 rant vergisi alınması, imar artışını eksi yönde etkileyecektir.Bu işin adil olarak çözümünün sağlanabilmesi için mevcut imar planlarının kazanılmış hak haline getirilerek, bir milat oluşturmak ve bu milattan mülk sahibinin talebi ile bir imar artışı olması halinde vergilendirmek, imar hakkının kamu tarafında düşürülmesi halinde de kaybolan hakkı tanzim etmek, daha realist olacaktır. Birçok yasada olduğu gibi bu yeni yasal düzenlemelerde de eksiklikler olabilir, bunları kötü amaçlı kullanmak isteyenlere ilişkin tedbirlerin alınması da ihmal edilmemelidir"

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEN RANT VERGİSİNE ALTERNATİF TEKLİF


"Rant Vergisi Kentsel Dönüşümü Finanse Edecek" haberine ait yorum yok

Yorum Yap