Seçim Sonrası İnşaat Sektörü Atağa Kalktı

5-6 aylık durgunluk sürecinin ardından 1 Kasım seçimleri sonrası inşaat sektörü atağa kalktı. Kara bulutları dağılmasının ardından siyasi belirsizlik yerini

10 Kasım 2015
Seçim Sonrası İnşaat Sektörü Atağa Kalktı

5-6 aylık durgunluk sürecinin ardından 1 Kasım seçimleri sonrası inşaat sektörü atağa kalktı. Kara bulutları dağılmasının ardından siyasi belirsizlik yerini istikrara bırakınca firmalar askıya aldıkları projelerini birer birer vitrine çıkarmaya başladı...

İstanbul başta olmak üzere Türkiye belkide tarihinin en büyük gelişim ve değişimine sahne oluyor. Bu gelişmeyi tetikleyen en önemli unsur kuşkusuz kentsel dönüşüm.

Türkiye'de 6,5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilecek. Bu da inşaat sektörünün orta ve uzun vadede hareketliliğini sürdüreceğini gösteriyor.

Kentsel dönüşüm furyasından sadece İstanbul değil Türkiye'nin birçok ili de nasibini aldı. Özellikle Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Adana gibi birçok ilimiz kentsel dönüşüm kapsamında hızla yenileniyor.

ANADOLU'YA AKIN BAŞLIYOR
İnşaat sektörü yatırımcıları gelecek dönemde Anadolu'daki yatırımlarına hız vereceğe benziyor. Kentsel dönüşümün yanı sıra İstanbul'daki arsa sıkıntısı da bu akını zorunlu kılıyor.

YABANCIYA 5 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ
Kentsel dönüşümden sonra Türkiye inşaat sektörünün büyümesini tetikleyecek bir diğer önemli faktör de yabancıya satış. Bu yıl 5 milyar dolarlık gelir yaratması beklenen yabancıya konut satışının 2016'da 10 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Yani önümüzdeki dönemlerde Türkiye inşaat sektörünün büyümesini tetikleyecek en önemli iki unsur kentsel dönüşüm ve yabancıya satış olacak.

7 HAZİRAN SONRASI GÜNEŞLİ HAVA YERİNİ KARA BULUTLARA BIRAKTI
Türkiye ekonomisinin lokomoti haline gelen inşaat sektörü son 5-6 ayı durgun geçirdi. 7 Haziran seçimleri sonrası güneşli hava yerini kara bulutlara bırakmaya başladı. Yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizlik satışlara direk yansıdı.

Eylül'de satışlar yüzde 20,1 düşerek 92 bin 483 oldu. Konut satışlarındaki bu düşüşte genel seçim kararının alınması, konut kredileri faiz oranlarındaki artış ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar büyük ölçüde etkili oldu.

1 KASIM SONRASI KARA BULUTLAR DAĞILMAYA BAŞLADI
Az önce yukarıda da altını çizdiğimiz gibi 7 Haziran-1 Kasım arası siyasi belirsizlikten dolayı sektör 6 ayı oldukça durgun geçirdi. Sadece konut yatırımcısı değil konut üreticisi de bekle gör politikasına girdi. Fakat 1 Kasım seçimlerinin hemen sabahı tablo aniden değişti. Sektörde adeta bahar havası yaşandı. Sandıktan çıkan sonuç gerek inşaatçıya gerekse de konut yatırımcısına umut oldu. Firmalar askıya aldıkları projeleri bir bir vitrine çıkarmaya başladı.

SİYASİ KRİZE RAĞMEN YÜZDE 2 BÜYÜDÜ
İnşaat sektöründeki büyümeye bakacak olursak Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Aylık Sektör Raporu'na göre inşaat sektörü 2015 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 2 büyüme gösterdi.
Büyümenin devamı için istikrar şarttı, istikrarda sağlanınca 2016 inşaatçılara umut oldu.

2016'I 2015'TEN DAHA HAREKETLİ OLACAK
Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya 2015 yılının yatırımların ertelendiği bir yıl olduğunu belirtti. Çetinsaya, 2016 yılının 2015'e kıyasla çok daha hareketli bir yıl olacağını ifade etti.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU ORTAMA BAĞLI
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye inşaat sektörünün geleceğini ülkenin içinde bulunduğu ortam belirleyeceğini söyledi. Ziya Yılmaz, "Ortam istikrarlıysa sektör hızlı büyür. Siyasi istikrar sürdürülebilir hattı kalıcı bir biçime kavuşursa bu ekonomik istikrara da caddi katkı sağlar" dedi.

KONUT YATIRIMCININ GÖZDESİ OLMAYA DEVAM EDECEK
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, 2015 yılındaki siyasi ve ekonomik konjonktüre bağlı olarak iç piyasada bir durgunluğun yaşandığına dikakt çekerek, belirsizliğin ortadan kalması ile ötelenen talebin tekrar satışa dönüşeceğini söyledi.

Yurdışına yapılan satışlarda ciddi artışın olduğuna dikkat çeken Kabadayı, yabancıların alımları ülke ekonomisine döviz girdisi açısından oldukça önemli dedi. Konut kredisi faiz oranlarındaki artışa da dikkat çeken Kabadayı, faiz oranlarının psikolojik sınır olan birin altına inmesi durumunda gayrimenkulün yatırımcıların gözdesi olmaya devam edeceğini söyledi.

YATIRIMCI GÜVENLİ LİMAN İSTER
Esenyurt'a hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2015'in ilk yarısının markalı konut projeleri ve gayrimenkul sektörü için oldukça verimli geçtiğini fakat 3.çeyrekte seçim atmosferi ile talebin düşüşe geçtiğini söyledi. Sağlıklı işleyecek bir hükümet mekanizmasının istikrarı geri kazandıracağına dikkat çeken Özyurt, seçim sonrası sağlanan sükunet ve istikrarla birlite gayrimenkul sektörünün satış bazında 2016'ya hızlı bir giriş yapacağını belirtti. Tamer Özyurt son olarak yatırımcı güvenli liman ister dedi.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

Yapım sektöründeki müteahhitlik kriterleri, TSE ve İNTES tarafından yapılan müteahhitlik sektöründe

29 Aralık 2017


Miavita Beytepe yatırımcısı: İnşaat sektörü yüzde 18,7 arttı

Miavita Beytepe yatırımcısı: İnşaat sektörü yüzde 18,7 arttı

Miavita Beytepe yatırımcısı Nurettin Yılmaz, son günleri yaşanan 2017 yılı inşaat sektörü hakkında d

29 Aralık 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum