Bankaların Ağustos Ayı Konut Kredisi Faiz Oranları

07 Ağustos 2014
PAYLAŞ
Bankaların Ağustos Ayı Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların Ağustos ayı konut kredisi faiz oranları belli oldu.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Temmuz'da yapılan son güncellemede yüzde 0,93 faizle 120 aya kadar vadelendirme, Ağustos ayında da devam ediyor. En düşük faiz oranı hala yüzde 0,93 olarak görünüyor.

Bankalar konut kredisi faiz oranlarını güncelledi. 31 Temmuz 2014 tarihinde en düşük faiz oranı yüzde 0,93'le DD Mortgage'a aitti. Bugün yapılan yeni güncellemeyle DD Mortgage 120 ay vadelendirmede hala en düşük faiz oranına sahip.

TÜRKİYE FİNANS YÜZDE 1,14'E DÜŞÜRDÜ

Bir önceki güncellemede Türkiye Finans'ın faiz 60 ayda yüzde 1,09, 120 ayda yüzde 1,18 iken, son güncellemeyle faizler 60 aya yüzde 1,08, 120 aya yüzde 1,14'e geriledi.

İŞ BANKASI YÜZDE 0,16 İNDİRDİ

31 Temmuz'daki güncellemede yüzde 1,25 faiz oranına sahip olan İş Bankası son güncellemede oranları yüzde 1,09 olarak belirledi.

Bankaların Ağustos ayı konut kredisi faiz oranları listesi :

bankalarin-agustos-ayi-konut-kredisi-faiz-oranları

KONUT KREDİSİNİ ERKEN KAPATACAKLARIN DİKKATİNE

Konut kredisini erken kapatan tüketiciden bankalar tarafından alınan ‘erken kapama ücreti‘ için yapılan itiraz Yargıtay tarafından bozuldu.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nden, büyüklüğü 112 milyar lirayı aşan konut kredileri konusunda bankalara iyi, tüketicilere kötü haber geldi.

Yargıtay, sabit faiz oranlı konut kredilerinde borcun erken kapatılması halinde bankaların ‘erken kapama ücreti‘ almalarının hukuka aykırı olmadığına karar verdi. Yargıtay, banka aleyhine dava açıp 2 bin 16 liralık kredi erken kapama ücretini geri alan tüketicinin davasını oybirliği ile bozdu.

DEĞİŞKEN FAİZLİ KREDİLERDE BU İŞLEM YOK

Yargıtay’ın bu kararıyla bankalar ve finansman kuruluşları sabit faizli konut kredilerin vadesinden önce kapatılması halinde ücret alabilecekler. Ancak değişken faizli kredilerde böyle bir “erken kapama ücreti” tahsil edilemeyecek. Yargıtay son örnek kararı ile bankaların ve finansman kuruluşlarının “dosya masrafı” diye hiçbir hizmet vermeden tüketicilerden para tahsil edemeyeceklerini de bir kez daha kayıt altına aldı.

İADESİNE KARAR VERİLMİŞTİ

Ankara’da bir tüketici 5 yıl vadeli çektiği konut kredisini 100 bin 752 lira ödeyerek, tamamen kapadı. Banka tüketiciden dosya masrafı, yapılandırma ücreti ve erken kapama ücreti olarak 3 bin 266 lira aldı. Tüketici, mahkemeye başvurarak, 3 bin 266 liranın faizi ile geri ödenmesini talep etti. Mahkeme, davayı kabul etti ve 3 bin 266 lirayı tüketiciye iadesine karar verdi.

ERKEN KAPAMA ÜCRETİ İADE EDİLMİYOR

Banka, kararı Yargıtay’da temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, davalı bankanın “dosya masrafı” adı altında tahsil ettiği 1250 lirayı temyiz istemini reddetti ve bu paranın tüketiciye iadesini onadı. Ancak, “erken kapama ücreti” olarak alınan 2 bin 16 liranın davalı tüketiciye iadesi usul ve yasaya aykırı bulunarak, bozuldu.


"Bankaların Ağustos Ayı Konut Kredisi Faiz Oranları" haberine ait yorum yok

Yorum Yap