Konut Kredilerindeki Dosya Masrafları Dudak Uçuklatıyor

Kredi faizlerinin düşmesiyle konut kredisine olan talepte patlama yaşandı. Konut kredilerindeki dosya masrafı ise dudak uçuklatan türden...

30 Haziran 2014
Konut Kredilerindeki Dosya Masrafları Dudak Uçuklatıyor

Kredi faizlerinin düşmesiyle konut kredisine olan talepte patlama yaşandı. Konut kredilerindeki dosya masrafı ise dudak uçuklatan türden...

Emlak piyasasında bu gelişmeler yaşanırken buna paralel olarak da kredi çekerken ödenen dosya masrafını geri almak isteyen vatandaşlar da yeni bir yönteme başvuruyor. Bu yeni yönteminin başrolünde ise ücretsiz gönüllü avukatlar yer alıyor.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

''BDDK veya avukatlık bürosundan arıyoruz'' diyerek vatandaşı ''Kredi dosya masrafınızı sizin adınıza bankanızdan geri alıyoruz'' şeklindeki vaatlerle kandıran dolandırıcılara karşı geçtiğimiz günlerde BDDK ve ilgili kurumlardan uyarılar yapılmış, vatandaşın bu noktada daha dikkatli olması istenmişti.

Bu uyarılar tabii ki dikkat dahilinde kalmalı fakat, kredi dosya masrafı noktasında şimdiye kadar sıkı durun öyle ya da böyle tam 3 milyon kredinin dosya masrafı bankalardan temin edilerek hak sahiplerine geri ödendi.

40 MİLYONDAN FAZLA DOSYA

Ülke genelinde son 10 yıl içinde verilen kredilerden ötürü ödemesi yapılması gereken dosya sayısı ise 40 milyondan fazla. Yani daha on milyonlarca kişiye başvuru olması halinde ödeme yapılacak.

Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar sonrası son 1,5 yıldır avukatlar yoğun bir mesai içerisine girdi.

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Uzun yıllar tartışma konusu olan ve kredi kullanan vatandaştan haksız yere alındığı savunulan dosya masrafları Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar göz önünde bulundurularak bankalardan bir bir geri alınırken, son zamanlarda vatandaşın bilinçlenmesi ile birlikte bu yöndeki taleplerde adeta patlama yaşanmaya başlandı.

MASRAF YOK

Ortalama 250 lira olan dosya masrafını geri almak için açacağı davanın masrafından çekinen vatandaşın imdadına avukatlar yetişti.

Vatandaşın gözünü korkutan dava masraflarını almadan dosyaları devralan 'gönüllü avukatlar' 20’şer ve 30’ar gruplar halinde dosyaları mahkemelere taşıyarak birkaç gün içerisinde sonuç alıyor ve vatandaşa parasını iade ediyor. Avukatların vatandaşa ulaşmak ve toplu dosya oluşturmak için çağrı merkezlerini de kullandığı belirtiliyor.

KONUT KREDİLERİNDE 3 BİN LİRA

Yargıtay tarafından verilen emsal karar 2004 yılından bu yana yani 10 yıllık zaman aşımını doldurmamış kredileri kapsıyor. İstatistiklere göre ise son 10 yılda 40 milyondan fazla kişinin kredi kullandığı görülüyor. Normal kredilerde ortalama 250 TL olan dosya masrafı konut kredilerinde 3 bin TL gibi çok ciddi rakamlara kadar da çıkabiliyor.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.comHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

çiğdem keser

02 Dec 2015, 17:20

Dosya masrafı iadesinde baya başarıya sahipler arkadaşlar vekalet çıkarmanız yeterli ben 3 ay içinde aldım av. Hasan Önen sayesinde. Ulaşmak isteyenlere iletişim telefon numarasını yazıyorum. Kolay gelsin… 0553 204 02 54


GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.