The Mandarins
İletişim Formu

GÖNDER Gönderiliyor...

Talebiniz ulaştı.

Reklamı Göster

Konut Kredinizi Yapılandırırken Bunlara Dikkat Edin!

Son zamanlarda sıkça sorulan 'konut kredisi neden ve hangi şartlarda yapılandırılmalıdır' sorusunun yanıtı...

15 Ağustos 2014
Konut Kredinizi Yapılandırırken Bunlara Dikkat Edin!

Son zamanlarda sıkça sorulan 'konut kredisi neden ve hangi şartlarda yapılandırılmalıdır' sorusunun yanıtı...

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Gayrimenkul alım sürecinde başvurduğumuz konut kredisi, önemli bir kaynak. Ancak değişen faiz oranlarının en uygun olduğu dönemde aradığımız gayrimenkulü bulamamış olabiliriz. Bu tarz durumlarda kullandığımız konut kredisini daha sonra yeniden yapılandırabiliriz.

'KONUT KREDİSİNİ YENİDEN YAPILANDIRMA' NEDİR?

- Yeniden yapılandırma yani refinansman genelde konut kredisi için kullanılsa da diğer bazı kredi seçeneklerinde de yapılabilir.

- Kullandığımız konut kredisini yeniden yapılandırma, bankanın verdiği daha uygun ödeme koşulları ya da düşük faiz döneminde bir başka kredi kullanılarak var olan borcun kapatılması ve borçların yeniden yapılandırılması işlemidir.

- Bu şekilde kredi kullanıcısı, yeni koşullarda borcunu ödemeye devam eder.

- Refinansman yoluna giden konut kredisi kullanıcısı, taksitlerini azaltabilir ya da daha düşük faiz oranlarıyla borcunu ödeyebilir.

- Yeniden yapılandırma aşamasında kar etmek için bu süreçte harcayacağınız masrafın, faiz indirimiyle elde edeceğiniz kardan az olması gerekir. Yoksa yeniden yapılandırma işlemi size kazanç sağlamayacaktır.

- Yeniden yapılandırmayı bankanız üzerinden de başka bankalar üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak ceza bedellerini incelemenizde fayda olacaktır.

Ayrıca konut kredinizi erken kapatmak isteyenlerdenseniz yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz. Nitekim, konut kredisini erken kapatmak isteyenlerin bankalara ödemek zorunda olduğu 'erken kapatma bedeli' ile ilgili tüketicilere kötü haber geldi.

'HUKUKA AYKIRI DEĞİL'

Yargıtay, sabit faiz oranlı konut kredilerinde borcun erken kapatılması halinde bankaların ‘erken kapama ücreti‘ almalarının hukuka aykırı olmadığına karar verdi. Yargıtay, banka aleyhine dava açıp 2 bin 16 liralık kredi erken kapama ücretini geri alan tüketicinin davasını oybirliği ile bozdu.

DEĞİŞKEN FAİZLİ KREDİLERDE BU İŞLEM YOK

Yargıtay’ın bu kararıyla bankalar ve finansman kuruluşları sabit faizli konut kredilerin vadesinden önce kapatılması halinde ücret alabilecekler. Ancak değişken faizli kredilerde böyle bir “erken kapama ücreti” tahsil edilemeyecek. Yargıtay son örnek kararı ile bankaların ve finansman kuruluşlarının “dosya masrafı” diye hiçbir hizmet vermeden tüketicilerden para tahsil edemeyeceklerini de bir kez daha kayıt altına aldı.

İADESİNE KARAR VERİLMİŞTİ

Ankara’da bir tüketici 5 yıl vadeli çektiği konut kredisini 100 bin 752 lira ödeyerek, tamamen kapadı. Banka tüketiciden dosya masrafı, yapılandırma ücreti ve erken kapama ücreti olarak 3 bin 266 lira aldı. Tüketici, mahkemeye başvurarak, 3 bin 266 liranın faizi ile geri ödenmesini talep etti. Mahkeme, davayı kabul etti ve 3 bin 266 lirayı tüketiciye iadesine karar verdi.

ERKEN KAPAMA ÜCRETİ İADE EDİLMİYOR

Banka, kararı Yargıtay’da temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, davalı bankanın “dosya masrafı” adı altında tahsil ettiği 1250 lirayı temyiz istemini reddetti ve bu paranın tüketiciye iadesini onadı. Ancak, “erken kapama ücreti” olarak alınan 2 bin 16 liranın davalı tüketiciye iadesi usul ve yasaya aykırı bulunarak, bozuldu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Bilgili Holding
  • Dumankaya inşaat
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Ağaoğlu inşaat
  • Sur Yapı
  • Polat inşaat
  • Mandarins Gayrimenkul İnşaat