Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası 2015

Konut kredisi borcunu vadesinden önce kapattığı için konut kredisi erken ödeme cezası alabiliyor. Peki, konut kredisi erken ödeme cezası 2015 ne kadar? İşte

06 Mayıs 2015
Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası 2015

Konut kredisi borcunu vadesinden önce kapattığı için konut kredisi erken ödeme cezası alabiliyor. Peki, konut kredisi erken ödeme cezası 2015 ne kadar? İşte yanıtı...

Konut kredisi kullanan tüketiciler, ödemelerini erken yapmak istemeleri halinde belli şartlarda erken ödeme cezası ödemek zorunda kalabiliyor.

Konut kredisi kullanılırken banka ile imzalanan sözleşme; konut edinmeleri amacıyla; tüketicilere kredi kullandırılması, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kullandırılması ve bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kredi kullandırılmasına yönelik sözleşme oluyor.

Konut kredisi kullanan tüketiciler, ödemelerini erken yapmak istemeleri halinde belli şartlarda erken ödeme cezası ödemek zorunda kalıyor.

Ancak imzalanan kredi sözleşmesinde Erken Ödeme Tazminatı belirtilmemişse banka bu bedeli talep edemiyor. Peki, konut kredisi erken ödeme cezası 2015 ne kadar?

Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesine göre kesilen tazminat değişiyor.

Kalan vadesi :

- 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1'ini,
- 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2'sini geçemiyor.

Tüketici Kanunu esasları:

Tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut finansmanı borcunun tamamını erken ödeyebilir.

Bu hâllerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlüdür.

Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir.

Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemez.

-

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası 2015

-

Böylelikle konut kredisi erken ödeme cezası 2015 yılında yukarıda belirtilen durumlar kapsamında ödenmek zorunda kalınabiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat