Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeli

15 Ocak 2015
PAYLAŞ
Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeli

Emlak ve gayrimenkul piyasasının öncü firmalarından biri olan DKY İnşaat'ın patronu Ali Dumankaya, inşaat sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gayrimenkul sektörünün önemli oyuncularından biri olan DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, dar gelirlileri ev sahibi yapacak modeli anlattı.

Kirada oturan vatandaşların ev kredisi ve kirayı aynı anda ödemekte zorlandığını belirten Dumankaya, “Kiracıların kira ödediği süreçle evi alabileceği süreç arasında doğru bir köprü kurulmalı. Vatandaş kira ödemeden kendi evine geçmeli” dedi.

''KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.50'YE DÜŞMELİ''

Ali Dumankaya, C ve D gelir grubundaki kişileri ev sahibi yapacak bu modelin işlerlik kazanabilmesi için şu anda yüzde 0.90 seviyesinde olan konut kredisi faizlerinin yüzde 0.50’ye inmesi gerektiğini söyledi. Dumankaya, ilk evini alacak kişilere de gelir vergisinde bazı avantajlar sağlanması gerektiğini ifade etti. Dumankaya, inşaatçılar açısından dar gelirlilere konut yapmanın önündeki en büyük engelin ise yüksek arsa maliyetleri olduğunu söyledi.

Klasik usulle gayrimenkul finansmanı sağlamanın artık zora girdiğini de vurgulayan Dumankaya, “Fon, tahvil gibi farklı enstrümanlar devreye girmeli” dedi.

[caption id="attachment_42610" align="alignnone" width="606"]dky-insaat-yonetim-kurulu-baskani-ali-dumankaya DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya[/caption]

2 YILDA 3 BİN KONUT

DKY İnşaat, dördü bu yıl olmak üzere iki yıl içinde yedi yeni proje görücüye çıkaracak. Ali Dumankaya, “İki yılda 3 milyar lira yatırımla 3 bin konut inşa edeceğiz” dedi.

Millet gazetesinde yer alan habere göre; İstanbul Kartal’da eski Practiker arsasına 500 milyon lira yatırımla inşa edilecek proje 370 daireden oluşacak. Ruhsat aşamasındaki projenin Kartal’ın yeni merkezi olacağını söyleyen Dumankaya, “Metrekare satış fiyatlarımız 5 bin liradan başlayacak. Tuzla Aydınlı’da yükselen Lokum Evler projesinde satışlar sürüyor. Toplam 300 milyon lira yatırımla inşa edilen projede 722 konut bulunuyor. Üçüncü etabının Mart ayında satışa çıkarılması planlanan Lokum Evler’den 240 bin liradan başlayan fiyatlarla daire sahibi olmak mümkün"


"Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeli" haberine ait yorum yok

Yorum Yap