Konut Kredisi Faiz Oranlarının Akıbeti Ne Olacak?

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle Ekim ayında konut satış rakamlarında patlama yaşandı. Bu paralelde faiz oranları düşer mi yoksa yükselir mi?

26 Kasım 2014
Konut Kredisi Faiz Oranlarının Akıbeti Ne Olacak?

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle Ekim ayında konut satış rakamlarında patlama yaşandı. Bu paralelde faiz oranları düşer mi yoksa yükselir mi?

Milliyet gazetesinden Kadife Şahin'in haberine göre; yılın ilk 7 ayında seçimler ve yurtdışı kaynaklı gelişmelerin etkisiyle eksi yazan, son üç ayda ortalama yüzde 20’nin üzerinde büyümeyle atağa kalkan ev satışlarındaki son yükselişte hiç şüphesiz önemli etkenlerden biri de yılın başında yüzde 1.20’ler seviyesindeki kredi faizlerinin yüzde 0.90’ların altına gerilemiş olması. Bu ortamda bankacılar, ekonomik seyirde farklı gelişmeler olmaması halinde yıl sonuna kadar konut satışlarında çıkış trendinin korunacağını öngörüyorlar.

Buradaki artışın orta gelir grubuna yönelik, bitmiş konutlar yönünde olduğunu ifade eden bankacılar, markalı konut satışlarındaki yükselişin de süreceğini düşünüyor. Bankacıların bu konudaki görüşleri ve önümüzdeki dönem için faizle ilgili beklentileri şöyle :

Galip Tözge - Akbank Genel Müdür Yardımcısı : FAİZ YAKIN DÖNEMDE BU SEVİYEDE OLACAK

Yaşanan artışın faizin psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına inmesi, markalı konut projelerinin kampanyaları ve firmaların sunduğu senet avantajlarıyla satışların yükseldiğini gözlemliyoruz. 2013’ün ikinci yarısında global faizlerdeki yukarı hareketin etkisiyle yükselen faizler 2013 Aralık’ta % 0.89 oldu. Bu yıl ilk çeyrekte % 1.15’e kadar yükselen konut kredisi faizleri ekimde % 0.90’a düştü. Faiz, domestik ve global faiz seviyeleri, para politikaları ve enflasyon oranlarına bağlı olarak sürekli değişkenlik gösterecek. Önümüzdeki kısa dönem perspektifinde faizlerin % 1’in altında tutunacağını düşünüyoruz.

Gökhan Mendi - TEB Genel Müdür Yardımcısı : FAİZDE PSİKOLOJİK BİR SINIR VAR MI?

Yüzde 1 psikolojik bir sınır gibi görülebilir. Ancak her ekonomik dönemi kendi içinde değerlendirmek gerekir. Faizler yüzde 1’i aşarsa konut alımı yavaşlar diye bir çıkarım yapmamak lazım. Konut almak isteyenler öncelikli olarak bütçelerini belirlemeliler. Uygun evi buldukları ve fiyatta anlaştıkları anda almalılar. Konut fiyatları her geçen gün artıyor. Bu genelde ve büyük şehirlerde böyle. Yeniden yapılandırma opsiyonu varken, taksitlerini ödeyebileceklerine inanıyorlarsa, faizden bağımsız olarak alım işlemini tamamlamalılar.

Murat Atay - Garanti Mortgage Genel Müdürü : DAHA FAZLA AŞAĞI İNİŞ BEKLENMİYOR

Fed’in alacağı kararlar bizim gibi pek çok gelişmekte olan ülke ekonomisini etkileyecek. Genel ekonomik veriler olarak bakıldığında 2015’de faizlerin aşağı yönlü hareket etmeyeceğini öngörüyoruz. Tüketicilere Mortgage faizlerinde en düşük oranları beklemek yerine istedikleri evi bulduklarında bu evi satın almasını tavsiye ediyoruz. Mortgage ile ev satışında mevsimsel bir hareketten de söz etmek mümkün değil. Faiz oranından ve belirli bir zamanda hareket etmeyi beklemekten çok evin fiyatı ve mevcut faiz oranlarıyla oluşan taksit tutarlarının bütçelerine uygun olması şartına bakmalarını öneriyoruz.

Gökhan Ertürk - Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı : FAİZ ORANI BİRAZ DAHA DÜŞEBİLİR

Nisan itibariyle yüzde 1.16 olan ortalama konut kredisi faiz oranları Haziran 2014’te yüzde 1’in altını gördü ve azalma eğilimi bugüne kadar devam ederek yüzde 0,90’a kadar geriledi. Önümüzdeki dönemde konut kredisi faiz oranlarının Merkez Bankası’nın olası faiz indirimi ile bir miktar daha azalması söz konusu olabilir. Hem konut kredisi faiz oranlarının hem de konut fiyatlarının düşük seyrettiği bu dönem konut satın almak için oldukça elverişli görünüyor. Kredi ile konut alım amacı olan bireylere taleplerini ertelememelerini öneriyoruz. Küresel ve ulusal faiz politikalarının konut finansmanı maliyetleri üzerindeki beklenen etkilerinin yanı sıra, SPK tarafından düzenlenen konut finansmanı ikincil piyasalarının işlevsellik kazanmasının, maliyetler ve vadeler üzerinde olumlu etkisinin olacağını düşünüyorum.

100 BİN LİRALIK KONUT KREDİSİNİN GERİ ÖDEMESİ

Vade - Faiz - Taksit tutarı

12 ay - 0.65 - 8 bin 690 lira
60 ay - 0.86 - 2 bin 140 lira
72 ay - 0.88 - 1880 lira
120 ay - 0.90 - 1660 lira
240 ay - 0.98 - 1080 liraHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.