Konut Kredisi Faizleri Düşüşe Geçecek

24 Haziran 2014
PAYLAŞ
Konut Kredisi Faizleri Düşüşe Geçecek

Merkez Bankası, politika faizini düşürdü. Uzmanlar bunun konut kredisi faizlerini de etkileyeceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kamuyoyunun uzun zamandır beklediği faiz kararını açıkladı. Politika faizini 9.5’tan 8.75’e indiren Merkez Bankası faizleri 75 baz puan indirmiş oldu.

Öte yandan gecelik borç verme faizi (koridorun üst bandı) yüzde 12 seviyesinde, gecelik borç alma faizi (koridorun alt bandı) yüzde 8 olarak kaldı.

Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faizi yüzde 11.5 seviyesinde.

'BANKA KREDİLERİ 0.50 ORANINDA DÜŞEBİLİR'

Odeabank Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan, Merkez Bankası'nın bu hamlesi hakkında, ''Piyasa beklentisi genelde 50 baz puan seviyesindeydi. Merkez Bankası politika faizini 75 puan indirdi ancak diğerlerinden faiz koridoruna dokunmayarak temkinli duruşunu da sürdürdü. Merkez Bankası indiriminin kredilere olan yansımasının 0.50 puan düzeyinde olmasını bekliyorum. Bu durum ticari ve KOBİ kredilerinde ciddi bir hareketlenmeye neden olurken, tüketici kredilerinde de canlanma sağlar. Ancak Merkez Bankası ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın son dönemde odaklandığı konu, şirket ve işletmelerin ucuza finansman sağlamasıydı. Merkez Bankası’nın bu hamlesi buna imkan tanıdı'' açıklamasını yaptı.

DAHA UYGUN FAİZ ORANLARIYLA KONUT KREDİSİ

Merkez Bankası'nın bu hamlesi banka kredilerine de yansıdığı takdirde konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler bankalardan daha uygun faiz oranlarıyla daha ucuza konut kredisi kullanabilecek.


"Konut Kredisi Faizleri Düşüşe Geçecek" haberine ait yorum yok

Yorum Yap