Konut Kredisi İçin Uygun Zaman Mı?

07 Nisan 2016
PAYLAŞ
Konut Kredisi İçin Uygun Zaman Mı?

Ev sahip olmak için sıkça başvurulan konut kredisi için faiz oranları büyük önem taşıyor. Peki konut kredisi için uygun zaman mı? İşte cevabı...

Şubat ayında satılan konutların 101 bin 703 adeti konut kredisi ile alındı. Konut sahibi olmak isteyenlerin genellikle tercih ettikleri konut kredisinde faiz oranları büyük önem taşıyor. Kredi faiz oranlarının ve kredi maliyetlerinin düşüşü ev alacakların umudu oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın faiz koridorunun üst bandını indirmesinin ardından gözler kredi maliyetlerine çevrildi. Peki indirimler devam eder mi? Merkez Bankası'nın bu hamleleleri kredi oranlarına ne zaman yansır?

DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ DESTEKLENDİ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Destek Menkul Değerler Analisti Aysun Göksu, "Şubat ayı enflasyonunun gerilemesinin ardında sadeleştirme politikası izleyerek faiz koridorunu daraltan bankanın, düşüş gösteren Mart ayı enflasyon rakamlarının ardından faiz indirimine devam edebileceği beklentisi oluştu. Bu da kredi faizlerinin düşeceği yönündeki beklentiyi destekledi." dedi.

MERKEZ İNDİRİME DEVAM EDERSE DÜŞÜRÜCÜ ETKİ OLUR

Faiz indirim kararı sonrasında konut faiz oranlarından henüz bir değişim söz konusu olmadığını dile getiren Göksu, "Konut kredisinde başvurulmak üzere psikolojik sınır olan yüzde 1 faiz oranının altına gerilemesi düşük maliyet açısından daha makul olabilir. Ancak burada Merkez Bankası’nın politika duruşunun büyük rol oynayacağını da belirtelim. Bankanın 26’nisan’da gerçekleştireceği toplantısında faiz indirim adımlarına devam etmesi önümüzdeki dönemde kredi maliyetlerini düşürücü bir etki yaratabilir. Bir diğer senaryoda ise, yani Merkez’in faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemesi durumunda kredi faiz oranlarındaki yüksek seyir bir süre daha sürebilir." şeklinde konuştu.


"Konut Kredisi İçin Uygun Zaman Mı?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap