Konut Kredisi ile Mortgage Arasındaki Fark

24 Nisan 2015
PAYLAŞ
Konut Kredisi ile Mortgage Arasındaki Fark

Konut kredisi ile Mortgage işleyiş açısından aynı olsalar da aralarında fark vardır. İşte konut kredisi ile Mortgage arasındaki fark ...

Mortgage mi yoksa konut kredisi mi diye karar veremeyenler için mortgage ile konut kredisi arasındaki farklardan biraz bahsedelim:

Mortgage sisteminin faiz oranları daha yüksektir. Bu faiz oranları, devletin verdiği destekle aşağı indirilirse konut kredisine göre avantaj sağlanır. Konut kredisi alırken banka müşterilerine sabit bir faiz oranı verir.

Mortgage sisteminde de iki türlü faiz oranı vardır; sabit ve değişken. Sabit faiz oranını tercih ederseniz ödemeleriniz bitene kadar ülkenin ve ekonominin durumu ne olursa olsun o sabit faiz oranı üzerinden taksit ödenir. Değişken oran seçildiği zaman Türkiye’deki enflasyonun ve banka faizlerinin iniş ve çıkışlarına göre taksit miktarları yükselip azalabilir. Genelde sabit oranın tercih edilmesi faydalıdır çünkü Türkiye şartlarında enflasyon ve faizler çeşitli sebeplerden büyük farklılıklar gösterebiliyor.

Mortgage ile konut kredisi arasında diğer bir fark da şudur:

Konut kredisi kullanıldığı zaman bir taksit süresi içerisinde iki kere taksitin ödemesi aksatıldığında yürürlükte olan tüketici yasasına göre bir yıl telafi süreniz vardır. Fakat mortgage da böyle bir hak yoktur. Banka ödemelerinizi iki ay aksattığınız takdirde hemen verdiğiniz peşinatı ve o güne kadar yaptığınız taksit ödemelerini size geri iade ederek mülkünüzü açık arttırma ile başka kişilere satma hakkına sahiptir. Bu alınması büyük bir risktir. Mortgage ile ev almak isteyen kişilerin bu detaylara dikkat etmesi ve özellikle faiz oranlarını ve aylık ödeyebilecekleri rakamları iyi analiz edip o şekilde ev almaları önerilir.


"Konut Kredisi ile Mortgage Arasındaki Fark" haberine ait yorum yok

Yorum Yap