Konut Kredisi Kullanımı 10 Yılda 10’a Katlandı

Konut kredisi kullanım tutarı son on yılda 10 kat artarak 12,4 milyar liradan toplamda 126,4 milyar liraya ulaştı.

04 Haziran 2015
Konut Kredisi Kullanımı 10 Yılda 10’a Katlandı

Konut kredisi kullanım tutarı son on yılda 10 kat artarak 12,4 milyar liradan toplamda 126,4 milyar liraya ulaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden edinilen bilgiye göre, bankalar ve finansman şirketlerinden kullanılan konut kredi miktarı son on yıllık dönemde 12 milyar 356 milyon liradan 126 milyar 439 milyon liraya yükseldi. Böylece konut kredisi on yılda 10 kat artış gösterdi.

Son 5 yıllık dönem konut kredilerindeki artış incelendiğinde mevduat bankalarının yüzde 100, katılım bankalarının yüzde 225 ve finansman şirketlerinin yüzde 347 büyüdüğü görülüyor. 2010 yılında mevduat bankalarından 57,3 milyar lira, katılım bankalarından 3,3 milyar lira ve finansman şirketlerinden 187 milyon lira olmak üzere 61 milyar lira konut kredisi kullanılırken, toplam konut kredisinin yüzde 94,2'si mevduat bankalarından, yüzde 5,5'inin katılım bankalarından ve yüzde 0,3'lük kısmının finansman şirketleri tarafından kullandırıldığı gözlendi.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Her geçen yıl katılım ve finansman şirketlerinin payı artarken, geçen yılsonu itibarıyla konut kredilerinin yüzde 90,7'si mevduat bankları, yüzde 8,6'sı katılım bankaları ve yüzde 0,7'si finansman şirketleri tarafından kullandırıldı. 2010-2014 yılları arasında konut kredisindeki büyüme ortalama yüzde 25 artış gösterdi.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE ?

TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın, yılın ilk enflasyon raporunun tanıtım toplantısında, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla, öngörülenden çok fazla düştü diyelim. 24 Şubat'ta yapacağımız toplantıya (PPK) çok vakit var. 24 Şubat'ta yapmayız, 4 Şubat'ta değerlendiririz. Reel faiz, çok yüksek kaldı, mesela fonlama faizini enflasyonun hafif üzerine çekebiliriz. 24'ünde yapacağımız işi 4'ünde yapmış olabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

KİMLER KONUT KREDİSİ KULLANAMAZ ?

Analistler, Başçı'nın bu ifadelerinin şubat ayında olağanüstü Para Politikası Kurulu'nun (PPK) toplanarak faiz koridorunun üst bandında anlamlı/güçlü, politika faizinde ise ölçülü faiz indirim kararı alınabileceğini tahmin ediyor.

Kredi piyasası için referans niteliğinde olan faiz koridorunun üst bandında indirim yapılması durumunda kredi faiz oranlarına pozitif yansıyacağını ve bankacılık sektörünün en kısa sürece buna intibak sağlayacağını belirten analistler, yüzde 0,90-1,10 aralığında olan konut kredisi faiz oranlarında da aşağı yönlü hareketlerin olabileceğini öngörüyor.

KONUT TALEBİ CANLANABİLİR

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk defa konut edinenlere teşvik verileceğine ilişkin açıklamalarının ardından gözler gayrimenkul ve bankacılık sektörüne çevrildi. Konut edinmek için bankalarda açılacak hesaplara yatırılan paranın yüzde 15'i kadar devlet desteği verilmesinin hem konut hem de bankacılık sektörü açısından olumlu olacağı yönünde görüş bildiren analistler, gelecek aylarda konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşle birlikte konut talebinde canlanmanın olacağını ifade ediyor.

TÜKETİCİ KONUT KREDİSİ TERCİHİNİ 15 YILA ÇIKARDI

Konut satışında geçen yıl 1 milyon 165 bin 381 ile tarihi zirve görülmüştü. Kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasasının pozitif etkilerinin sektöre bu yıl daha fazla yansıyacağına dikkati çeken analistler, hem devlet teşviki hem de faiz oranlarında yaşanacak düşüşün konut satışında tarihi yeni zirvelerin görülebileceğini tahmin ediyor.

KONUT KREDİSİ KULLANIMI 2015 YILINDA ARTACAKHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.