Konut Kredisini Erken Ödeyenler Dikkat!

Konut kredilerini erken ödeyen vatandaşlara artık ceza kesilmeyecek.

07 Temmuz 2014
Konut Kredisini Erken Ödeyenler Dikkat!

Konut kredilerini erken ödeyen vatandaşlara artık ceza kesilmeyecek. Bankalar, konut ve tüketici kredilerinin taksitini erken ödeyenlere uyguladığı yaptırımı yürürlükten kaldırdı. Zaman Gazetesi’nin 10 Haziran 2014 ‘Taksiti gününden önce ödedi, banka ceza kesti’ başlıkla yayımlanan haberin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) soruşturma başlattı. İlgili bankaları uyaran kurum, erken ödeme yapanların cezalandırılması uygulamasını sona erdirdi. 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’u gerekçe gösteren bazı bankalar, haziran ayından itibaren taksitini erken ödeme yapmak isteyen müşterilerinden gününe bağlı olarak 10-15 lira talep etmeye başladı.

BANKALAR GERİ ADIM ATTI

Tüketici Dernekleri Federasyonu ve hukukçuların tepki gösterdiği uygulamaya ilişkin haber Zaman’da yayımlandıktan sonra birçok medya kuruluşu da konuyu ayrıntılı şekilde ele aldı. Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine BDDK, uygulamayı hangi bankaların yaptığını belirlemek için soruşturma başlattı. BDDK’nın harekete geçmesi üzerine bankalar geri adım attı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜZDE 1'İN ALTINDA

Yüzde 1’in altında kredi veren bankalardan Türkiye Ekonomi Bankası TEB başlattığı kampanyada 120 aya kadar konut kredilerinde faizi yüzde 0,94’e düşürdü.

YÜZDE 11′DEN YÜZDE 8,6′YA GERİLEDİ

Merkez Bankası son 2 toplantısında faizi haftalık repo faizini 0,75 baz puan indirdi. Böylelikle son 2 toplantıda faiz 1,25 puan düşürüldü.10 yıllık tahvil faizi de ilk çeyrekte yüzde 11’den yüzde 8,6’ya geriledi. Faizlerdeki bu düşüş bankların sattıkları kredi faizlerini de düşürmelerine olanak sağladı.

NEDENİ KONUT SEKTÖRÜNDEKİ YAVAŞLAMA MI?

TÜİK verilerine göre konut satışları Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 12,5 düşerken, banka kredisiyle ipotekli satışlarda ise düşüş yüzde 34 olmuştu. Merkez Bankası’na hükümet ve iş çevrelerinden yapılan “faiz indir” çağrısının bir nedenin de konut sektöründe yavaşlamanın önüne geçmek olduğu biliniyordu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.