Konut Kredisiyle İlgili En Son İstatistikler

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, Türkiye'nin konut kredisindeki son durumunu analiz etti. İşte konut kredisi ile ilgili son istatistikler...

12 Ocak 2015
Konut Kredisiyle İlgili En Son İstatistikler

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, Türkiye'nin konut kredisindeki son durumunu analiz etti. İşte konut kredisi ile ilgili son istatistikler...

EVA Gayrimenkul Değerleme’den Lisanslı Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, 2018’de konut kredisinin gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranının yüzde 10 seviyelerini geçeceğini öngördüklerini söyledi.

Kullandırılan konut kredisinin gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranının her geçen yıl giderek artmasına rağmen, konut kredisinde halen güvenli bir büyüme potansiyeli bulunduğunu belirten Şahinkaya; “Konut kredisinin milli gelire oranı her yıl en fazla yüzde 1 oranında büyüyebilmekte. 2014 yılına ait son veriler henüz açıklanmadı ama biz bu oranın yüzde 7,85 olacağını öngörüyoruz. 2018 yılında ise bir sürpriz yaparak yüzde 10 seviyelerini geçeceğini tahmin etmekteyiz. Açıklanan son rakamlara göre bu oran; Amerika’da yaklaşık yüzde 60, İngiltere’de yüzde 82, Güney Afrika’da yüzde 24, Bulgaristan’da yüzde 11 ve Arjantin’de ise yüzde 1,7 seviyelerinde” şeklinde konuştu.

KÖTÜ BİR TABLO

2013 yılında kullandırılan konut kredisinin toplam bireysel krediler içindeki payının yüzde 32,9 iken 2014 yılında bu rakamın yüzde 34,1’e ulaştığını vurgulayan Şahinkaya; “Kasım 2013’te kullandırılan konut kredisi yaklaşık 108,75 milyar lira. Kasım 2014’e baktığımızda ise, bu rakamın yaklaşık yüzde 15,2 oranında artarak 125,3 milyar liraya yükseldiğini gördük. Bu sene Kasım Ayı itibariyle konut kredisinin Nisan Ayı’na kıyasla yüzde 9,4 arttığına, Aralık Ayı’nın 3. haftasının sonu itibariyle de yüzde 10,7’ye yükseldiğine tanık olduk. Sene sonunda yaşanan bu hareketlilik, 2014 yılında beklediğimiz kadar kötü bir tablo ile karşı karşıya kalmamamıza olanak tanıdı” dedi.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI ARTTI

Merkez Bankası’nın sene başından başlayarak izlediği yüksek faiz politikasının, konut geliştiricilerinin müşterilerine senetli ev kredisi açmasına neden olduğunu vurgulayan Şahinkaya, ödenecek miktar ve süre bakımından bu sistemin banka kredisine rakip olamadığını söyledi. Şahinkaya, Merkez Bankası’nın 2014 yılı Nisan Ayı’ndan sonra konut kredisi faiz oranlarını azar azar düşürmeye başlaması ile beraber, ipotekli konut satışlarının da Nisan Ayı’na nazaran Ekim Ayı’nda yüzde 57,5 artış gösterdiğini belirtti.

TASFİYE OLUNACAK KREDİLER ARTTI

İnşaat sektörüne kullandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payının 2013 Kasım Ayı itibariyle yüzde 10,5, 2014 yılının aynı ayı itibariyle yüzde 11,2’ye yükseldiğini belirten Şahinkaya, tasfiye olunacak krediler miktarının ise ne yazık ki yüzde 37,2 oranında arttığını vurguladı.

DALGALANMLAR İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ETKİLEDİ

Son olarak Türkiye ekonomisinin ve ekonominin lokomotiflerinden gayrimenkul sektörünün 2014 yılını genel olarak nasıl geçirdiğine de değinen Şahinkaya; “Türkiye’nin 2013 yılında yıldızı parlasa da bu yükseliş trendini ancak 2014 yılının ilk çeyreğine kadar sürdürme fırsatı bulabildi. 2013 yılını yüzde 4,1 büyüme ile kapatan Türkiye’de 2014 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüme yakalandıktan sonra, yaşanan jeopolitik gelişmeler ve küresel ekonomik krizin etkileri ile büyüme aniden hız kesti ve yılın ikinci çeyreğini yüzde 2,5 ile kapatırken 3. çeyreğini yüzde 1,8 ile kapatabildi. Bu dalgalanmalar ise en başta pamuk ipliğine bağlı inşaat sektörünü etkiledi.

''YÜZDE 8,5 BÜYÜME YAKALAMIŞTI''

2013 yılında yaşanan ekonomik ılımlı hava sayesinde Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmüş ve bu politika ile beraber inşaat sektörü de hareketlilik kazanmıştı. Sektör, 2013 yılının 3. çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıladan bile fazla büyüyerek yüzde 8,5 büyüme rakamını yakalamıştı.

''YÜZDE 1 BÜYÜYEBİLDİ''

Bu arada ekonomimiz komşu ülkelerde yaşanan politik gelişmelere ve global krizin etkilerine daha fazla tepkisiz kalamadı ve 2014 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyen inşaat sektörü, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,7 ve üçüncü çeyreğinde ise sadece yüzde 1 büyüyebildi.

''DURGUNLUK DEVAM EDEBİLİR''

Her gelişen ekonomide olduğu gibi Türkiye ekonomisi de bazen kırılganlaşıyor ve dalgalanmalar olabiliyor. 2013 yılında 2014 yılı için tahminimiz; gayrimenkul sektöründe bir süre durgunluk yaşanabileceği şeklindeydi. Şimdi en iyi ihtimalle bu durgunluğun 2015 yıl ortalarına kadar bir süre daha devam edeceğini beklemekteyiz” şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.