Merkez Bankası Faiz İndirimi Konut Kredilerine Nasıl Yansır?

Merkez Bankası bugün faiz kararını açıkladı. Buna göre, faiz koridorunun üst bandını yarım puan indirdi. Peki Merkez Bankası faiz indirimi konut kredilerine nasıl yansır? İşte patronların yanıtı...

24 Mayıs 2016
Merkez Bankası Faiz İndirimi Konut Kredilerine Nasıl Yansır? Merkez Bankası bugün faiz kararını açıkladı. Buna göre, faiz koridorunun üst bandını yarım puan indirdi. Peki Merkez Bankası faiz indirimi konut kredilerine nasıl yansır? İşte patronların yanıtı...

Merkez Bankası’ndan PPK toplantısından sonra yapılan açıklamaya göre faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizinde 50 baz puan indirime giderek yüzde 10'dan yüzde 9,50'ye çekti. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5'te sabit tuttu. Merkez, yüzde 7,25 olan faiz koridorunun alt bandında da(gecelik borçlanma faizini) değişikliğe gitmedi.

Peki faizdeki bu indirim inşaat sektörünü ve konut alıcısını nasıl etkileyecek. Soruyu inşaat sektörünün temsilcilerine sorduk. İşte yanıtları;

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:
SEKTÖRE İVME KAZANDIRACAK
Türkiye Merkez Bankası’nın yarım puanlık faiz indirimine gitmesini sevindirici bulduklarını söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Banka faizlerinin yüksek olması yatırımcıyı korkutuyor. İnsanlar kredileri ödeyememe kaygısına kapıldığı için konut kredisi almaktan çekiniyor. Faiz indiriminin konut sektörüne büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyorum” dedi.

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar
KONUT KREDİLERİNE NET OLARAK YANSIMASI GEREKİYOR
Merkez Bankası’nın faiz indirimi yerinde bir karar oldu. Konut almak isteyen kişilerin düşen faizle birlikte ertelediği talebi alıma dönüştürmesi açısından üst bandın 0,50 puan indirilmesi önemli. Bundan sonraki süreçte satışların devam etmesi için Merkez Bankası faiz indiriminin sürmesi ve düşen gösterge faizinin konut kredilerine net olarak yansıması gerekiyor.

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram
TEK EKSİK FAİZLERİN YÜKSEK OLMASI
Türkiye Merkez Bankası’nın yarım puanlık faiz indirimine gitmesini yerinde bir hareket olarak değerlendiren Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, Türkiye’de inşaat sektöründe her şeyin tam olduğunu ancak tek eksiğin konut kredi faizlerinin yüksek olmasının sıkıntı yarattığını belirtti. Bu konuda atılan adımları konut sektörünü ileriye taşıyacağını ifade eden Bayram, “Sektörün önü açık” dedi.

Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma:
FAİZLER DÜŞTÜKÇE KONUT ALIMI ARTACAK
Bu durum bizim açımızdan da konut almak isteyen vatandaş açısından da önemli. Faiz indirimlerinin biran önce konut kredilerine yansıması ve kredi faizlerinin düşmesi gerekiyor. Faizler düştükçe konut alımı da artacaktır. Kabinedeki yeni ekonomi patronlarının da yapacakları yeni düzenlemelerle sektörü ileriye taşıyacağına inancım tam.

Cihan inşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır:
İNDİRİMLERİN DEVA EDECEĞİNİ GÖSTERİYOR
Geçen ay ve bu ay yapılan toplantıdan faiz indirim kararı çıkması indirimlerin devam edeceğini gösteriyor. Bu da sektörümüz açısından son derece olumlu bir gelişme. Birçok insan konut almak istiyor ancak konuta ulaşım ellerinde yeterli nakit olamayınca mümkün olmayabiliyordu. Faizlerin düşmesi ve bunun konut kredilerine yansımasıyla sektörde canlanma kaçınılmaz olur.

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:
YENİ YATIRIMLAR İÇİN FAİZLERİN DÜŞÜK OLMASI GEREKİYOR
Yakın vadede faiz indiriminin konut kredisi faiz oranlarında da etkili olacağını söyleyen CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan, Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu, büyümek için yatırımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. İnan, yeni yatırımlar için faiz oranlarının düşük olması gerektiğine dikkat çekti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat