Ev Almak İçin Faizlerin Düşmesini Bekleyenler Dikkat

Ev sahibi olmak için faizlerin düşmesini bekleyenleri uyardı. Bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürürken, masrafları yükseltebilir...

06 Mayıs 2016
Ev Almak İçin Faizlerin Düşmesini Bekleyenler Dikkat Ev sahibi olmak için faizlerin düşmesini bekleyenleri uyardı. Bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürürken, masrafları yükseltebilir...

Yüksek faiz oranları konut alıcısını bir süredir beklemeye geçirmişti. Merkez Bankası'ndan gelen indirimin ardından konut kredisi faiz oranlarında da düşüş beklentisi başladı. Uzmanlar konut almak için konut kredisi faiz oranlarının düşmesini bekleyenleri uyardı.

Uzmanlar ilk etapta en az yüzde 0,07 puan faiz indirimine gidecek olan bankaların, düşen geliri maliyetleri arttırarak kapatacağını belirtiyor. Yani 100 bin TL kredi için masraflar hariç yüzde 0,97 faizle 60 ay 32 bin 717 TL faiz tutarı öderken, aynı şartlarda masraf dahil ödenen faiz tutarı 35 bin 292 TL oluyor. Faiz oranı her ne kadar yüzde 0,97 olsa da maliyetlerle beraber bu oran 1,05'e çıkıyor.

KONUT ALICISI ARTIK HAREKETE GEÇEBİLİR

Konuyla ilgili açıklamada bulunan inanlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, bankaların masraflar üzerinden kar elde etme peşinde olmayacağını söyledi. Birkaç banka maliyetleri yükseltese de genel eğilimin faiz düşüşü yönünde olacağını söyleyen İnan, "Konut alıcı artık harekete geçebilir. Bankalar faizleri ufak çaplı düşürmeye başladı. Yakın zamanda psikolojik sınır olan yüzde 1'i altına inmiş olacağını düşünüyorum" dedi.

BANKALARLA ANLAŞMALI PROJELERE BAKIN

Bankalardaki dosya ve diğer ek masrafların büyük ölçekli projelerde en az seviyeye indiğine dikkat çeken Dap Yapı Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Konut alıcılarının bankalarla anlaşması olan projelere yönelmesini tavsiye ediyorum" açıklamasında bulundu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.