3. Köprü İçin Acele Kamulaştırma Kararı

İstanbul Sultanbeyli'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

14 Ocak 2015
3. Köprü İçin Acele Kamulaştırma Kararı

İstanbul Boğazı'na inşa edilen 3. Köprü'nün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu projesi hakkında acele kamulaştırma kararı alındı.

Bakanlar Kurulu, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve 3. Boğaz Köprüsü kapsamında projenin konumlandığı bölgeye yakın olan lokasyondaki taşınmazlar hakkında acele kamulaştırma kararı aldı.

Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu gelişmeyle birlikte, İstanbul'da Başakşehir, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Ümraniye'deki bazı taşınmazlar, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırma usûlüyle kamu malı haline gelecek.

3. KÖPRÜ ACELE KAMULAŞTIRMA ALANLARI HANGİLERİ ?

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve 3. Köprü acele kamulaştırma alanları aşağıda belirtilmiştir.

05.01.2015 tarihli ve 2015/7158 sayılı kararnamenin eki ve harita listesi :

ucuncu-kopru-acele-kamulastirilan-bolgeler

İşte Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında acele kamulaştırılma kararı alınan bölge ve parsellerinin listesi :

ucuncu-kopru-acele-kamulastirilan-bolgeler-1 ucuncu-kopru-acele-kamulastirilan-bolgeler-2 ucuncu-kopru-acele-kamulastirilan-bolgeler-3 ucuncu-kopru-acele-kamulastirilan-bolgeler-4

ACELE KAMULAŞTIRMA NEDİR ?

Acele kamulaştırma, olağan kamulaştırmadan farklı olarak; Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun uygulanmasında yurtsavunması ihtiyacına veya aceleliğine Bakanlar Kurulunca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında söz konusu olan idari bir uygulamadır.

Acele kamulaştırmanın uygulanabilmesi için özel kanunlarca öngörülmüş olağanüstü bir durum olmalı ya da yurt savunması veya aceleliğine Bakanlar Kurulunca karar verilen bir hal olmalıdır. Böylece belirtilen hallerden birinin varlığı durumunda taşınmaz veya ihtiyaç duyulan mal için acele kamulaştırma kararı verilebilecek ve sonuç olarak idare söz konusu taşınmazlarda tasarrufta bulunabilecektir. Ancak buradaki asıl amacın kamu yararı ve kamu düzeninin korunması olduğu göz önüne alındığında işletme sahibi özel girişimcinin yararı esas tutulmayacaktır. Aynı şekilde kamu yararı, taşınmaz malikinin de yararından üstün olmalıdır.

Günümüzde acele kamulaştırma; baraj yapımı, dere ıslahı, eğitim, elektrik, maden, sanayi bölgesi, enerji, sulama, kentsel dönüşüm, yol gibi yatırım ve yenileme projeleri için başvurulan bir uygulama haline gelmiştir.

Acele kamulaştırmanın uygulanabilmesi için sınırlandırılacak mülkiyet hakkının ne olduğunun ortaya konulması oldukça önemlidir. Bakanlar Kurulunun alacağı kararda bunun ne olduğunun sebepleriyle birlikte açıklanması gerekmektedir. Keyfi uygulamalarının önüne geçebilmek adına böyle bir kararın makul ve dayanağının kamunun yararı olması; diğer bir deyişle gerçek bir ihtiyacın karşılanmasına yönelik olması gerekmektedir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum