Emlak Yatırımının Yeni Adresi Portekiz ve Malta

Malta ve Portekiz, sunduğu ayrıcalıklarla yurtdışına yapılan emlak yatırımları konusunda yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almaya başladı.

08 Temmuz 2017
Emlak Yatırımının Yeni Adresi Portekiz ve Malta Malta ve Portekiz, sunduğu ayrıcalıklarla yurtdışına yapılan emlak yatırımları konusunda yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almaya başladı.

Ülkelerin gayrimenkul alımı ile sunduğu haklar, yurtdışına yapılan yatırımları daha kârlı bir hale getiriyor. Malta ve Portekiz ise oturum almak ve bu avantajlardan yararlanmak isteyen gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözdesi haline geldi.

Portekiz’in altın oturma izni programına yoğun ilgi

Yabancı yatırımcılar, ‘Portekiz altın oturma izni programı’ ile bu ülkede konut alma karşılığında oturum izni hakkı alabiliyor. Portekiz, son on yılın en hızlı büyümesini, 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2.8 ile kaydetti. Ülke, uyguladığı avantajlı vergi politikaları, düşük kredi faizleri ve sağladığı rahat ticaret ortamıyla yatırımcıların dikkatini çekiyor. 2012 yılında Portekiz Hükümeti’nin uygulamaya aldığı ‘Golden Visa Programı’ da bu konuda en çok talep edilen programlar arasında yer alıyor. Bu faktörlerin yanı sıra Portekiz’de yaşam, ülkenin coğrafi konumu, kültürü, mimarisi, canlı şehir hayatı, gelişmiş sağlık ve eğitim sistemi sayesinde de rağbet görüyor. Portekiz vatandaşlığı için program kapsamında süreç, 500 bin Euro değerinde bir gayrimenkul alınarak başlıyor. Gayrimenkul alındıktan sonra Gayrimenkul alındıktan sonraki süreç ise şu şekilde işliyor; Öncelikle 1 yıl, sonrasında 2’şer yıllık sürelerle oturum izni veriliyor. İlk 5 yıl içinde Portekiz’de toplam 35 gün geçirme koşulu ile, 5 yılın sonunda ömür boyu oturum hakkına sahip olunuyor. Bu süre zarfında Schengen ülkelerinde vizesiz seyahat etme ve yılda 6 aya kadar kalma hakkı elde ediliyor.

Malta oturum izni ve Malta vatandaşlığında rekor seviye

Sunduğu avantajlar, ülkedeki kuvvetli bilişim yapısı ve finansal kurumları sayesinde Malta da yatırımcılar tarafından tercih edilen ülkelerin başında yer alıyor. Özellikle 2013 yılında yürürlüğe giren yatırım yoluyla vatandaşlık programı ile yabancı yatırım projeleri rekor seviyeye ulaşan Malta’nın ekonomisi de olumlu bir seyir izliyor. Malta’nın üst sıralarda yer almasındaki etkenlerin başında ise yıllık ortalama yüzde 6 oranında büyüme hızı, dünyanın en iyi 5. sağlık sistemi, güvenli bir ülke olması ve İngiliz eğitim sistemine sahip olması geliyor. Malta’da oturum izni ise €250,000 tutarında Malta devlet tahvili alması karşılığında yatırım yapan kişiye ve ailesine, süresiz ve ömür boyu geçerli olmak üzere veriliyor. Alınan Malta oturum vizesi ile Malta oturum vizesi ile Schengen ülkelerinde serbest dolaşım ve yılda 6 aya kadar kalabilme hakkı da elde ediliyor. Malta’da vatandaşlık almak için Malta Bireysel Yatırımcı Programı (IIP) aracılığıyla Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na en az €650.000 tutarında bir katkı yapılması ve birkaç ek şart aranıyor. Bu süreçte Malta vatandaşlık başvurusu yapan yatırımcılara 1 yıl içinde Malta vatandaşlığı ve bunun yanı sıra AB pasaportuna sahip olma hakkı veriliyor. Malta vatandaşlığı alanlar 28 Avrupa ülkesi ve İsviçre’ye yerleşebilme hakkına ve Avrupa’da sağlık, iş ve eğitim fırsatlarından yararlanabilme imkânına da sahip oluyor. Ayrıca Malta vatandaşlık programına, eş, 26 yaşına kadar çocuklar ve 55 yaş üstü ebeveynler de dâhil edilebiliyor.

Yurtdışı yatırım programları hizmetleri konusunda uzman olan Yeni Bir Hayat Danışmalığı CEO’su Şevki Akaydın; Portekiz ve Malta’daki en büyük avantajlardan birinin de satın alınan gayrimenkulün 5 yıl sonunda satılabilmesi olduğunu belirtiyor.

Portekiz ve Malta’daki yatırımlar kira garantili  

Portekiz’deki ev fiyatları, bu ülkede yatırım ve oturum yoluyla vatandaşlık almak isteyenlerin ilgisini çekiyor. 700.000 Euro ile Lizbon’un en merkezi ve yeni projelerinin birinden alınan 2+1 120 metrekare büyüklüğündeki bir daire ya da gayrimenkulün yıllık ortalama kira getirisi 25.000 Euro civarında oluyor. Lizbon’un en turistik bölgesi olan Chiado’da 520.000 Euro ile 1+1 apart daire kısa dönemli kiralanarak işletilmesi halinde yatırımcıya yıllık ortalama 45,000 Euro, işletmenin bir firmaya verilmesi halinde yıllık 20.000 Euro getiri sağlıyor. Malta ev fiyatları da Malta oturum izni ve Malta vatandaşlığı ile ilgilenenlerin araştırdığı konuların başında yer alıyor. Malta’da 400.000 Euro’ya St Julians bölgesinden satın alınan 2+1 daire ise yıllık olarak ortalama 15,000 Euro civarında kira getirisi sağlıyor.

Yeni Bir Hayat, yurtdışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere bu kapsamda bölge ve gayrimenkul araştırmasından gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemleri boyunca tüm süreçte yer alarak, denetim süreçleri dâhil olmak üzere tüm hukuki sürecin yönetilmesine destek veriyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum