İstanbul Yolu’nda Büyük Dönüşüm

İstanbul Yolu’nda büyük dönüşüm devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, . 9 yeni köprülü kavşak, 10 kilometrelik T2 tramvay hattı ve 9

20 Ocak 2016
İstanbul Yolu’nda Büyük Dönüşüm

İstanbul Yolu’nda büyük dönüşüm devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, . 9 yeni köprülü kavşak, 10 kilometrelik T2 tramvay hattı ve 9 farklı üst geçitle 2 yıl içinde İstanbul Yolu bambaşka bir çehreye kavuşacak" dedi…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İstanbul Yolu'nda 30 yıldır konuşulan kentsel dönüşüme başladıklarını belirterek, "60 binayı satın aldık. Burayı yıkıp dönüşümü başlatıyoruz. 9 yeni köprülü kavşak, 10 kilometrelik T2 tramvay hattı ve 9 farklı üst geçitle 2 yıl içinde İstanbul Yolu bambaşka bir çehreye kavuşacak" dedi.

İLK PARAYI BİZ HARCADIK
İstanbul Yolu'ndaki yeniliklerle ilgili Merinos'ta basın toplantısı düzenleyen Başkan Altepe, burada 9 mahallede 160 hektarlık alanda 6 bin niteliksiz binanının dönüşümü beklediğini belirterek, "1985 yılında planları yapıldı. Ancak 30 yıldır şehrin girişindeki işletmeler kaldırılamadı. Şimdi oradaki işletmeler, "nereye gideceğiz "diye soruyarlar. Nereye giderseniz gidin. Kimseyi düşünecek halimiz yok. Bursa 80'li yıllarda planlandı. . 30 yıldır sanayi siteleri yapıldı. Ama oraya gitmediler. İstanbul Yolu'nda 2,5 emsal var. Buraya bir el değecek. Birileri para harcayacak. İlk parayı biz harcadık. Etaplara ayırdık. 20, 15 ve 12 bin metrekarelik etaplara ayırdık. Vatandaşları çağırıp yerini satın alıyoruz. Metrekaresine 2 bin liraya kadar para veriyoruz. Şu anda bizim verdiğimiz paranın yarısı dahi etmiyor. Uygulamada güzel yerler yapılacağı için vatandaşın mağdur olmaması gerekiyor. Vatandaşın yeri imarlı. Kamulaştırması ilk biten parselde yıkımlar gerçekleştiriyoruz. Beşyol Kavşağı'nın üzerindekie alan yıkılıyor. 20 dönüm için 40 trilyon kamulaştırma bedeli ödedik. 60 binayı satın aldık. Bu binalarda yıkıma başlanıyor. Beşyol Kebapçısı'ndan merkeze doğru 200 metrelik cephede. 30 metre yolun karşısında da binalar yıkılıyor. Vatandaş imzayı atıyor parasını alıyor. Çünkü hakkını veriyoruz. Buradaki dönüşümü 1,5 yılda bitirmeyi hedefliyoruz. Bu elde ettiklerimiz alanları hızlı şekilde değerlendireceğiz." dedi.

9 KAVŞAK OLACAK, ŞEHRİN GİRİŞİ TOKYO TARZI OLACAK
Beşyol Kavşağı'nı geçince 14 dönümlük alanın daha kamulaştırıldığını hatırlatan Başkan Altepe, "Buraya para harcıyoruz. Yerleri satın alıyoruz. Buraya biz hastane ve otel yapılmasını istiyoruz. Yatırımcı bekliyoruz. İstanbul Yolu ve bu mahalledeki vatandaşların hastane talebi var. Biz burayı parayla satın aldık. Bir an önce devretmemiz gerekiyor. Bu belediyenin dönüşümü. Bedelini aldıktan sonra diğer parseller de bölüm bölüm yıkılacak. Belediye dönüşüm yapacaksa paralarının da geri dönmesi lazım. Kentsel dönüşüm olacaksa bu paraların geri dönmesi lazım. Tabakhanelere bugüne kadar 50 milyon harcadık, belki 100 milyon haracayacağız. Ama geri dönüşünün de hızlı olması gerekiyor" diye konuştu.

"T2 HATTI TRAFİĞE KATILMAYACAK HIZLI AKACAK"
1.5 yılda yeni binaları, kavşakları, üst geçitleri ve tramvay hattı ile İstanbul Yolu'nun değişeceğini anlatan Başkan Altepe, "Kent Meydanı'na kavşak yapılacak. Panayır Kavşağı ihalede, Beşyol'a kavşak yapıyoruz. İstanbul yolu üzerinde 9 kavşak olacak. Kent Meydanı'ndan trafik durmadan ilerleyecek. Kesinti olmayacak. Kent Meydanı'ndan T1 hattına entegre olup Heykel'e de çıkacak. Şimdi eleştiriyorlar. "Yavaş gidiyor" diye. Eğer istersek T1 hattını hızlandırırız. T2 hattı trafiğin içine girmediği için daha hızlı olacak. Yolun yükünü tamamen taşıyacak. Mekik gibi çalışacak. Trafiğe takılmıyor. T2 tramvay hattı bölgeye de değer katacak. Hat uzunluğu 10,2 kilometre olacak. Her istasyona farklı üst geçit. Ayrı mimariler için çalışıyoruz. Tokyo modelini deneyeceğiz. Şehrin girişinde Bursa'yı anlatan farklı figürler olacak. Bunun için çalışıyoruz. En güzeli hangisini yaparsak değer katar. Yapıyorsak güzel yapalım. Bursa'ya giren ayrı birm dünya şehrine girdiğini anlasın" şeklinde konuştu.

YOLA 300 MİLYON TL YATIRIM
Başkan Altepe, İstanbul yoluna kamulaştırma haricinde 300 milyon lira harcadıklarını ifade ederek, "Yıktığımız yerlere birisi hastane yapsın, birisi otel yapsın.
Sağlık Bakanımız hastane açtırmayacak. Ama İstanbul yoluna ayrıcalık yapılmasını istedik. Hedefimiz özel hastane yatırımı gelsin. Orayı pazarlamaya çalışıyoruz. Bursa'nın yaşam kalitesi artsın. Biz en üst seviyeye çıkalım" şeklinde konuştu.

MİNİBÜS TARİH OLUYOR
İstanbul Yolu'ndaki dönüşüm ve tramvay ile birlikte minibüslerin de kalkacağını vurgulayan Başkan Altepe, "Minibüs de kartlı olmalı. Oraya binen insanın da kaydı tutulmalı. Hangi araca bindiği belli olmalı. Kontrol altında olmalı. Kaldırılması gerekiyor. Marmara Bölgesi bu konuda pilot olmalı. Büyükşehirlerin tümünün merkezine minibüs kaldırılmalı. Minibüsle metro yanyana çalışmaz. Haksız rekabet oluyor" dedi.

EMSAL ARTIŞI İLE DEPREMDE ÖLÜMLERİ ÖNLEYECEĞİZ
0,50 emsal artışı ile riskli yapıların yıkılıp sağlam binaların inşa edilmesini istediklerini kaydeden Başkan Altepe sözlerini şöyle sürdürdü: "Nilüfer Sitesi'nde 1000 kişi yerine 1500 kişi yaşayınca denge mi bozuluyor. Deprem olup bin kişi ölürse kim hesap verecek. Metro var, mahallenin okulu var. Otopark ve yeşil alan artacak. 0,50 emsal artış karşılığı insan hayatı oluyor. Bu yer değerleniyor. Değerlensin diye proje yapılıyor. Hesabı iyi yapmak lazım. Burada müteahhit nasıl altından kalkacak merak ediyorum. Hesabını yapmıştık. Ortaya güzel bir eser çıkaracak. Çok büyük para kazanmasına imkan yok. Çaresiz vatandaşın ölmekten binanın altında kalmaktan kurtulması en büyük kazanç" ifadesinde bulundu. İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum