Kira Sözleşmesi (Kontratı) İndir 2017

2017 Kira Sözleşmesi örneğini indirmek ve kira kontratının nasıl hazırlandığını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

02 Mart 2015
Kira Sözleşmesi (Kontratı) İndir 2017

Kira kontratı nasıl hazırlanır? 2017 kira kontratı örneği!

Ev sahibi ile kiracı arasındaki yasal çerçeveyi belirleyen kira kontratı nasıl hazırlanır? Kira kontratı nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı haberimizde...

Kira kontratı, ev sahibi ile kiracı arasında mutlaka olması gereken bir belge. Peki, kira kontratı nasıl hazırlanır? İşte yanıtı...

Ev sahipleri ve kiracılar internette en çok 'kira kontratı nasıl hazırlanır ve kira kontratında bulunması gereken maddeler neler' gibi soruların yanıtını arıyor.

Kira kontratı, ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan, ilgili taşınmazın hangi amaçla kullanıldığını ve kullanım süresini gösteren bir belge. Kira kontratında kiraya verilen mülkle ilgili gerekli bilgiler ve maddeler yer alıyor. Yalnızca ev sahibi ve kiracı arasında imzalanabilen bu sözleşme, bir şahit huzurunda da imzalanabiliyor. Kontratın resmiyet kazanması için üzerinde tarih ve tarafların imzalarının yer alması gerekiyor. İleride yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için noter huzurunda da kira kontratı yapılabilir.

Kira kontratı kırtasiyelerden temin edilebileceği gibi internet ortamında da indirilebilir. 

KİRA KONTRATI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


KİRA KONTRATI MADDELERİ NELER?

Kira kontratında öncelikle kiralanan mülkün açık adresi ile ev sahibi ve kiracının iletişim bilgilerinin bulunması gerekiyor. Kontratın iletişim bilgileri bölümünde, ilgili taşınmazın bulunduğu mahalle, cadde, sokak ve daire numarası açıkça belirtilmeli. Bunlara ek olarak, mülkü kiralayanın adı soyadı, T.C. kimlik numarası ve adresi; kiracının adı soyadı, T.C. kimlik numarası ve adresi; kira kontratının başlangıç tarihi, geçerlilik süresi, aylık ve yıllık kira tutarı, kira tutarının ödenme şekli, kiralanan taşınmazın kullanım şekli, kiralanan mülkün cinsi, mülkün durumu, mülk ile birlikte kiracıya verilen demirbaşlar açıkça yer almalı. Tarafların güncel imzalarının da mutlaka kira kontratında yer alması gerekiyor.

Kira sözleşmesini yaparken, evin teslim alınan halinin fotoğraflanarak belgelenmesi her iki tarafın da faydasınadır. Bunun yanı sıra elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin kiracıya devredilmesi de, ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçer.

KİRA KONTRATI İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKLİ?

Kira kontratı için, ekstra evrak gerekmiyor. Ancak kontratı yaparken gayrimenkulü kiralayan kişinin mülkün gerçek sahibi olup olmadığı, eğer sahibi değilse bu işlem için gerekli vekaletnamesinin bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.

KİRA KONTRATI NE KADAR SÜREDE YENİLENMELİ?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kontratların süresi ağırlıklı olarak 1 yıllık süreyi kapsıyor. Mülk sahipleri ile kiracıların hak ve sorumluluklarını belirleyen kira kontratını yenileme süresi, tarafların yaptığı anlaşmaya bağlı olarak değişiyor. Kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az 15 gün önce bildirimde bulunmazsa, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış kabul ediliyor.

Kira kontratı, kontratta belirtilen süre çerçevesinde devam ediyor. Kontratı yenileme süresi ise yapılan anlaşmaya göre değişiklik gösteriyor. Eğer kiracı kontratın bitmesine en az 15 gün kala bildirimde bulunmazsa, sözleşme aynı koşullarla devam ediyor. Mülk sahibi ise, kontrat süresi doldu diyerek kontratı feshedemiyor.

KİRA KONTRATINDA KEFİL OLMASI MECBURİ Mİ?

Kira kontratında kefil olması mecburi değildir. İsteğe bağlı olarak değişen bu durum, mülk sahibinin avantajınadır. Eğer kira kontratında kefil belirtiliyor ise, bunun müteselsil olması gerekiyor. Kontratta kefil gösterilmesi halinde, eğer kiracı, kirayı ödemezse, kira kefilden tahsil edilebiliyor.

KİRA NE ÖLÇÜDE ARTTIRILIR?

Kira kontratında kiranın ne ölçüde arttırılacağıyla ilgili bir madde yer alamaz. Borçlar Kanunu'nda yapılan düzenleme ve emsal yargı kararlarına göre kira artış oranı Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Yİ-ÜFE oranının yıllık ortalamasının üzerine çıkamaz. Dolayısıyla, kira kontratında yazılmış olan herhangi bir yüzdelik artış oranı geçerli değildir. Yasalara göre, kira artış oranı yıllık ortalama Yİ-ÜFE'yi aşamaz.

KİRA KONTRATI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Gayrimenkul sahibi ile kiracının haklarını eşit ölçüde korumak için yapılan kira kontratı, iki tarafı da güvence altına alıyor. Peki, kira kontratı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

- Kira kontratında ev sahibi ve kiracının adı soyadı, T.C. kimlik numarası gibi ana unsurlar yazılmış olmalıdır. Ev sahibinin ve varsa kefilin iletişim bilgileri de sözleşmede mutlaka yer almalıdır.

- Kira sözleşmesini yapacak olan kişinin gerçek mal sahibi olup olmadığı, eğer mal sahibi değilse gerekli vekaletnamesinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Kontrol etmek için tapu senedi örneğine veya vekaletnameye bakılabilir.

- Kiralanan taşınmazın kira kontratında yer alan adresle uyuşup uyuşmadığı kontrol edilmelidir.

- Kiralanan mülkün geçmiş dönemden kalma borçları kontrol edilmelidir. Eğer borç varsa, kontratta, borcun kiralayan kişiye ait olmadığı belirtilmelidir.

- Kira bedelinin hangi tarihler arasında, hangi banka hesabına yatırılması gerektiği kontratta bulunmalıdır.

- Kiralama yaparken depozito veriliyorsa, depozito miktarı, depozitonun neden verildiği ve hangi koşullarda geri alınabileceği yer almalıdır.

- Kiralanan yerin güncel demirbaşlarının yer aldığı bir madde olmalıdır.

- Kiracının mülk üzerinde herhangi bir tadilat yapıp yapamayacağı kontratta açıkça belirtilmelidir.

- Hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını gözeten kira kontratı tamamlandıktan sonra, noter huzurunda taraflar tarafından imzalanmalıdır.

- Kira kontratının bir nüshası ev sahibinde, bir nüshası ise kiracıda olmalıdır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

Nazım Eren

01 Feb 2017, 14:51

Kira kontratını indirmek istiyorum


GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Son yıllarda konut kredisindeki uygun faiz oranlarının görülmesiyle, ''Konut kredisiyle ev almak mı

02 Temmuz 2017


Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut almaya karar verildikten sonra ileride sıkıntılar çekmemek adına kapsamlı bir araştırmaya gere

01 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat