Maketten Konut Satışı Hala Riskli!

İMKON, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 'Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkındaki Yönetmelik' hakkında açıklama yaptı.

28 Kasım 2014
Maketten Konut Satışı Hala Riskli!

İMKON, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 'Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkındaki Yönetmelik' hakkında açıklama yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın ‘Ön Ödemeli Konut Satışları Yönetmelik‘i, Resmi Gazete‘nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

ÖN ÖDEMELİ KONUT SATIŞLARI YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, halk arasında 'maketten konut satışı' olarak bilinen ve 'ön ödemeli konut satışı'na birçok yenilik getiren söz konusu yönetmeliği değerlendirdi.

tahir-tellioglu


İşte Tahir Tellioğlu'nun açıklamaları :

''Müteahhitlik Hizmet Yasası” kanunlaşmadan, tüketicinin hakkı, yönetmelikler ile yeterince korunamaz.

“Ön ödemeli konut satışları yönetmeliği”, vatandaşın taşıdığı riskleri asgari düzeye indirmiş gözükse de, sektörün içinde bulunduğu sorumsuzluktan dolayı, tüketici açısından, ön ödemeli konut almak, hala risklidir.

Kamuoyunda, “Maketten Satış” olarak bilinen, ön ödemeli konut satışında yaşanan boşluğu doldurmak için çıkartılan bu yönetmelik, tüketicinin hakkını, gerçek anlamda koruyamaz. Çünkü; sektörde, sermayesi olan veya olmayan Müteahhitlik yapmakta, söz konusu sözleşmeleri hazırlayıp, tüketicilere imzalatmaktadırlar. Burada önemli olan, sözleşmenin içeriği değil, mesleğin içinde bulunduğu sorumsuzluktur.

Çünkü; günümüz de, 1 daire, birden fazla kişiye satıp, ortadan kaybolan bazı sözde Müteahhitler vardır. Ayrıca, güvenli olmayan yapılar inşaat edip, can ve mal kayıplarına neden olan kimi Müteahhitler de, hala yeni konut inşa etmektedirler. Burada tüketiciyi güvence altına alınacak sözleşmeler olsa da, kaybeden hem vatandaş, hem de ülke ekonomisi olmaktadır.

Türkiye’de 300 bine yakın, sözde Müteahhit bulunmakta ve bu sayı her ay, 5 bin artmaktadır. Konuya bu açıdan bakılırsa, sektörde işini iyi yapan ve yapmayanın, kanun çerçevesinde bir birinden ayrılması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığı, “Müteahhitlik Hizmet Yasası”, artık çıkmalıdır. Bu taslak yasalaştığı takdirde, Türkiye’deki Müteahhit enflasyonu, sorumsuzluğu ve buna bağlı olarak, inşaatlardaki iş kazaları da ortadan kalkacaktır. Hazırlanan bu yasa, bir an evvel TBMM gündemine alınıp, yasalaşmalıdır. Bize göre bu, sektörde yaşanan önemli sorunları çözmek için atılacak, en büyük adım olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Tahir Tellioğlu

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı (İMKON)''HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat