Yüksek kiralar ev arkadaşlıklarını artırdı

Fahiş kira artışları sonucu ev arkadaşı arayanların sayısı arttı.

12 November 2021
Yüksek kiralar ev arkadaşlıklarını artırdı Türkiye genelinde yaz döneminden bu yana konut kira fiyatlarında fahiş artışlar dikkat çekiyor. Ülkenin ana gündem maddeleri arasına giren kira sorunu, güz döneminde de devam ediyor.

Konut kiralarının Türkiye'de ortalama yüzde 40 arttığı belirtiliyor. Büyük şehirlerde ise bu oran çok daha yüksek. İstanbul'un bazı semtlerinde kira artışları yüzde 300'leri bulurken Ankara ve İzmir gibi şehirlerin ilçelerinde yüzde 100'leri bulan artışlar görüldü.

Bazı şehirlerde kiraların tek başına karşılanamayacak seviyelere yükseldiğine dikkat çeken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Akdoğan, "Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerdeki kira artışları çok yüksek. Bir kerede 2-3 kat zamlanan daireler var. Daha önce tek başına bir dairenin kirasını ödeyebilen bir kiracı şimdi bunu ödeyemez hale geldi. Örneğin daha önce maaş kira oranı yüzde 30-40’larda olan bir çalışan için bu oran bir anda yüzde 75 oldu. Evet, önceden de ev arkadaşı aranıyordu fakat kiralardaki ciddi artış bu dönem ev arkadaşı arayanların sayısını artırdı" diye konuştu.

Öğrencilerin 3-5 kişi beraber ev tuttuğunu belirten Akdoğan, "Daha önce tek başına yaşayan bir kiracı şimdi yanına en az bir kişi arıyor. Böylelikle kira ve faturası yarı yarıya azalıyor. Odayı eşyaları kiralarlarsa daha yüksek getirisi oluyor. Öğrenciler ise daha önce iki kişi kaldıkları eve üçüncüyü alıyor, üç kişi kalıyorlarsa dördüncüyü arıyorlar. Bu şekilde evde yaşayan kişi sayısı önceki yıllara göre arttı" ifadelerini kullandı.

EV SAHİBİNE BİLDİRMEK GEREKİR Mİ?

Ev arkadaşı bulan kiracıların ev sahibiyle sorunlar yaşayabileceğinden bahseden TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, "Kiracı tek başına kiraladığı bir ev için alt kiracıya veremez. Verebilmesi için ev sahibinden kira kontratında yazılı olarak alt kiralama hakkı alması gerekir. Kiracı alt kiralama hakkı olmadan veya ev sahibinden yazılı izin almadan ev arkadaşı alırsa ev sahibi tarafından tahliye davası açma hakkı doğar" şeklinde konuştu.

Kiracıların kira kontratının kendilerine verdiği haklar dışında kiraladığı konutta bir değişikliğe gitmeden önce mutlaka ev sahibinden yazılı izin alması gerektiğinin altını çizen Akdoğan, "Kiracılar kira kontratı yaparken eğer bir arkadaşı alacak veya alt kiralama yapacaksa bu konularla ilgili maddeyi sözleşmeye eklemeyi unutmasın" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum