Enerji kimlik belgesi binaların değerini artırıyor

Türkiye'de enerji kimlik belgesi sahibi bina sayısı 1 milyonu geçti.

19 July 2020
Enerji kimlik belgesi binaların değerini artırıyor Çevre duyarlılığının arttığı son yıllarda ortaya çıkan Enerji Kimlik Belgesi (EKB), bir binanın enerji kaynaklarını daha etkin kullandığını işaret ediyor. Enerji kimlik belgesine sahip bina, yüksek verimliliğe sahip durumda ve çevreye karşı duyarlı olarak biliniyor. Gelişmiş toplumlarda olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de bu belgenin sahip olduğu bina sayısı artmaya başladı.

Para Dergisi'nin haberine göre, bir binanın enerji kimlik belgesinde yalıtım özelliklerinden, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimliliğine kadar çok sayıda bilgi bulunuyor. Bu bilgilerin yanı sıra A harfinden G harfine kadar bulunan enerji sınıflandırılmasında, binanın özelliklerine göre uygun sınıf belirtiliyor.

2011 yılında hayatımıza giren Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre, 50 metrekare üzerinde inşaat alanına sahip tüm binalara enerji kimlik belgesi çıkartılması zorunlu kılındı. Türkiye'de EKB'li bina sayısının 1 milyonu geçtiği belirtiliyor.

MALİYETİ NE KADAR?

Enerji kimlik belgesinin teknik detaylarından bahseden Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Pelesen, "Yeni binalar bundan sonraki süreçlerde C sınıfı olarak tasarlanmalı. Aksi halde o binaya oturma izni verilmiyor. En büyük sorunlardan DER biri de, kişinin enerji belgesi almadan yapı ruhsatını almış ve binaya başlaması oluyor. Oturma izni alacağı zaman EKB olmadan müsaade edilmiyor. Bu da kaçak binaların çoğalmasına neden oluyor. EKB ilk çıktığında yapı ruhsatı ile beraber EKB'nin de belirlenmesini istemiştik" diye konuştu.

Türkiye'de yaklaşık 9 milyon binanın varlığından bahseden Pelesen, "Yeni çıkan yönetmelikle birlikte 2020 Ocak ayı itibari ile mevcut binaların hepsi, EKB alıp binanın görünür yerine asmak zorunda. Sınıfının ne olduğu önemli değil. Mevcut binalarda EKB almışlık oranı yüzde 10. Bu da 1 milyona tekabül ediyor. EKB almanın maliyeti ise daire başına 40 ile 150 TL arasında değişiyor. Belgeyi almak için yalıtım ve pencere gibi önemli noktaları değiştirmek gerekiyor. Derneğimizin yaptığı araştırmaya göre, mevcut binaların yüzde 70'inde yalıtım bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

BELGESİZ BİNALARDA KONUT SATILAMAYACAK

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkın, yeni dönemde EKB'ye sahip olmayan binalarda alım-satım yapılamayacağını hatırlatarak, "Mülk sahiplerinin en geç 1 Ocak tarihine kadar EGD belgelerini almaları gerekiyordu. Buna rağmen henüz yalnızca 1 milyon bina (toplam bina stokunun yüzde 10-15 seviyelerindedir) almış durumda. EKB alan vatandaşlarımız enerji sınıflarında yapılan sahteciliğe dikkat etmeli” diyerek evlerin mutlaka EKB'sinin sorgulanması gerektiğini söylüyor. EKB numarası sorgulama işlemi için belgenin numarası yeterli" şeklinde konuştu.

EKB'nin birçok ülkede zorunlu olduğundan ve ülkemizde EKB'nin henüz zorunlu olmadığından dolayı ev alırken veya kiralarken bu belgeye bakılmadan karar verildiğinden bahseden Alkın, "Bu nedenle bilinçlendirme çalışmaları yaparak, insanların bir konutu kiralama veya satın alma işlemi öncesi EKB'sini talep etmesini sağlamamız gerekir. EKB sayesinde oturulacak bina birçok farklı açıdan değerlendirilebiliyor. Ev sahipleri açısından düşündüğümüzde ise kiralayacakları veya satacakları evin değerini gösteren bir belgeyi paylaşmış oluyorlar" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum