• Emlak Haberleri
  • Gayrimenkul Yatırımının Yükselen Değeri: Kuzey Kıbrıs

Gayrimenkul Yatırımının Yükselen Değeri: Kuzey Kıbrıs

Sizi tanıyabilir miyiz? Ben Dr. Ömer Sami Kaya. Rocs Homes’un kurucu ortaklarından biriyim. Dijital pazarlama uzmanıyım.

13 July 2023
Gayrimenkul Yatırımının Yükselen Değeri: Kuzey Kıbrıs Sektörde 7 yılı aşkın süredir aktif olarak faaliyet yürütmekteyim. Aynı zamanda Doğu Akdeniz Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Eğitim teknolojileri, artırılmış gerçeklik, oyunlaştırma ve uzaktan eğitim alanlarında akademik çalışmalar yürütmekteyim. Ayrıca birçok kurumsal firmaya dijital pazarlama danışmanlığı yapmaktayım.

Gayrimenkul yatırımcıları neden Kuzey Kıbrıs’ta konut almayı tercih ediyor?

Kuzey Kıbrıs’ta farklı amaçlarla yatırım yapan bir kitle var. Bunların bir kısmı, oturum alma ve sürekli yaşama amacı ile konut satın almaktadır. Bir kesim ise konutlarını yazlık olarak kullanmayı, burada olmadıkları zaman dilimlerinde de dairelerini kiraya vererek döviz kazancı elde etmeyi hedeflemektedir. Diğer yatırımcılar ise gayrimenkullerini değer artışı sonrası tekrar satıp kar elde etmeyi amaçlamaktadır.

İnsanlar neden Kuzey Kıbrıs’ta yaşamayı tercih ediyor, bu kısmı biraz detaylandırır mısınız?

Kuzey Kıbrıs, yaşamak isteyenler için birçok avantaja sahiptir. Öncelikle yılın 300’ü aşkın günü güneş alan mükemmel bir iklimi vardır. Bunun yanı sıra altın kumsalları, doğal güzellikleri, kültürel değerleri, tarihi dokusu ve lezzet dolu mutfağı ile herkesi kendine aşık edebilecek özelliklerle doludur. Türkçe ve İngilizcenin çok yaygın kullanılması insanların rahatlıkla iletişim kurabilmesine olanak sağlamaktadır.

Zengin eğlence dünyası, lüks yaşam alanları ve medeni bir yaşam tarzına sahip olması kişilerin Kuzey Kıbrıs’ta yaşamayı tercih etmelerindeki diğer sebeplerdir. Bu noktada, adadaki huzurlu yaşama ayrı bir parantez açmak istiyorum. Kuzey Kıbrıs’ın sakin yaşamı, birbirine saygı gösteren medeni yaşam tarzı, insanların dillerine, dinlerine ve ırklarına göre ayrıştırılmaması, düşük suç oranı, metrolar, alışveriş merkezleri gibi şehir karmaşalarından uzak olması adada yaşamayı tercih edenlerin en önem verdiği unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Neden Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmalıyız? Bu noktada adanın sunduğu avantajlar nelerdir?

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapmanın en önemli avantajlarından biri yatırımın geri dönüş (ROI) süreleridir. Türkiye’den örnek verecek olursak; İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde elde edilen kira gelirleriyle gayrimenkuller 20-25 yılı bulan amortisman sürelerine ulaşmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta doğru ve profesyonel bir mülk yönetimi ile bu süre 12-13 yıla kadar indirgenebilmektedir.

Bunun yanı sıra, Kuzey Kıbrıs’taki konutların sürekli döviz bazında değer artışı yaşaması yatırımcıları en çok etkileyen parametreler arasındadır. Öyle ki Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul fiyatları pandemi sürecinde ülke kapalıyken bile artmaya devam etmişti. Hatta doğru zamanda doğru projeye yapılan yatırımlarda çok hızlı değer artışları yakalanabildiğini söyleyebiliriz.

Bir diğer sebep ise Kuzey Kıbrıs’ta kiralamaların İngiliz Sterlini, Amerikan Doları ve Euro ile yapılmasıdır. Bu nedenle, gayrimenkul yatırımı yaparak döviz kazancı elde edebilme önemli avantajlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta özellikle proje aşamasında alınan konutlar için bankasız, kefilsiz, kredisiz 60 aya varan vade imkanları sunulabilmektedir. Gayrimenkul yatırımı ile oturum izni almak mümkündür. Fiyat kalite dengesine baktığımızda Kuzey Kıbrıs’ın benzer lokasyonlara göre daha ucuz olduğunu ve emlak vergilerinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda adada 5 yıldızlı otel konseptinde lüks projeler geliştirilmektedir. Tüm bu sebepleri göz önünde bulunduracak olursak, daha geç olmadan gayrimenkul yatırımlarınızı Kuzey Kıbrıs’a yapmalısınız 

Kuzey Kıbrıs’ta ağırlıklı olarak hangi ülke vatandaşları yatırım yapıyor?

Türkiye, Almanya, İran, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Belarus, Norveç, İsveç, İsrail ve diğer birçok ülke vatandaşları Kuzey Kıbrıs’ta yoğun olarak yatırım yapmaktadır. Bu ilgi gayrimenkul değerlerinin sürekli olarak artış göstermesindeki temel etkenlerden biridir.

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Her ülkenin ve coğrafyanın kendine özgü uygulamaları vardır. Bu nedenle, ilk kez Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapacak olanların bu farkları iyi bilmesi gerekir. Kuzey Kıbrıs’ta her yabancı kişi kendi adına sadece bir koçan (tapu) alabilir. Bireylerin tapularını alabilmeleri için öncelikle KKTC İçişleri Bakanlığından taşınmaz mal alma izni çıkartmaları gerekir.

Kuzey Kıbrıs’taki fiyata dahil olmayan ek masrafları en başta bilmeleri gerekir. Alıcı sözleşmenin ilk ödemesi ile birlikte %0,5 pul ücreti öder. Böylelikle sözleşme vergi dairesinde pullatılır ve resmiyet kazanır. Genellikle konutun teslimi sırasında ödenen bir altyapı ücreti vardır. Bu ücret genellikle 1500£ ila 4000£ arasında değişiklik gösterir. Buna ek olarak, Kuzey Kıbrıs’ta özellikle proje satışlarında liste fiyatlarına KDV dahil değildir. Alıcı teslim sırasında %5 KDV öder. Kira stopajları ev sahibi tarafından ödenir. TL olarak yapılan sözleşmelerde %10 olan bu tutar döviz cinsinden yapılan sözleşmelerde %13 olarak tahsil edilmektedir.

Kısa bir şekilde Rocs Homes’tan bahseder misiniz?

Rocs Homes, her geçen gün büyüyen Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektörüne profesyonel ve yenilikçi bir bakış açısı kazandırma misyonu ile kurulmuştur. Geleneksel emlakçı yaklaşımının dışına çıkarak gayrimenkul ile finans sektörlerini buluşturan, yatırım parametrelerini göz önünde bulundurarak yatırımcılara doğru mülkü sunan bir oluşumdur. Doğru Konum, Değerli Proje, Dahi Yatırım Fikirleri üçgeninde 3D modeli ile Kıbrıs gayrimenkul sektörüne yeni bir boyut kazandırmayı hedeflemektedir.

Rocs Homes’un farklılıkları ve ayrıcalıkları nelerdir?

Rocs Homes her yatırımcıya ihtiyaç analizleri doğrultusunda kişiselleştirilmiş yatırım planları sunar. Bünyesinde bulunan finans, dijital pazarlama, turizm ve gayrimenkul profesyonelleri ile multidisipliner bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu mülk yönetim şirketi ile teslim sonrasında maksimum kira getirisi sağlayacak ve %100 yatırımcı memnuniyeti oluşturacak bir altyapıya sahiptir.

''Doğru veri kazançlı yatırıma dönüşür'' mottosuyla düzenli olarak piyasa analizi yapar ve kendini günceller. Avukat kadrosu ile yatırımcılarına hukuki danışmanlık hizmeti sağlar. Kısa süreli yatırım ilişkilerinden ziyade, orta ve uzun vadeli iş birlikleri kurar ve süreklilik için özen gösterir. Tüm bu özellikleri ile Rocs Homes yatırımcının adaya gelişinden sözleşme imzalamasına, evinin tasarımından eşyalandırılmasına ve kiralanmasından tekrar satışına kadar tüm ihtiyaçlarında yanında olur.

Rocs Homes'un kurucu ortaklarından biri olan Sayın Dr. Ömer Sami Kaya'ya değerli vaktini bizlere ayırdığı için teşekkür ediyor; bu kıymetli röportaj için şükranlarımızı sunuyoruz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum