Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Yapılmıyor İddiası

Kentsel dönüşüm kapsamında mülk sahiplerine yapılan kira yardımının aksaması 'Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Yapılmıyor' iddialarına yol açtı.

14 Temmuz 2015
Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Yapılmıyor İddiası

Kentsel dönüşüm kapsamında mülk sahiplerine yapılan kira yardımının aksaması 'Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Yapılmıyor' iddialarına yol açtı.

Hatice Kolçak imzalı haberde; Ocak 2015 tarihinden itibaren sistem değişikliği sebebiyle bazı kira yardımlarında aksama olduğu şikayetleri gelmeye başladı.

İşte Hatice Kolçak'ın o haberi :

"Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, kentsel dönüşümde değişen kira yardımı sistemini değerlendirdi.

Kentsel dönüşüm kapsamında binası yıkılan mülk sahiplerine bu yıl Ocak ayından itibaren kira yardımında sistem değiştiği için sıkıntılar var. Başvurular birikti, memurlar ise yapacağımız bir şey yok diyerek geri çeviriyor vatandaşları. Kira alamayan mağdurların sayısı her geçen gün artıyor bunu en iyi takip edenlerden biriyim. Sadece son bir ay içinde Tüketici Sorunları Derneğimize ve bana özelden yazan onlarca kişi var. Hepsinin sorunu aynı.

Aslında Bakanlık, 6306 sayılı Afet yasası çıktığı günden itibaren 2014 yılı Aralık sonuna kadar mülk sahiplerine kira yardımı yapıyordı. Ben bu konuda hiç şikayet duymadım. Riskli bina, riskli alanda evi olanlar, kiracılar, intifa hakkı sahipleri bakanlığın belirlediği şekilde yardımlarını alabildiler. Ancak Ocak 2015 itibari ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yayınladığı kentsel dönüşümde kira yardımı kılavuzu ile bunu tamamen değiştirdi.

Daha önce sahip olduğu 5 eve kadar kira yardımı alabilen vatandaş yeni kira klavuzu ile sadece sahip olduğu tek ev için yardım başvurusu yapabiliyor ve üstelik bu evde de oturması gerekiyor. Yani kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı mülk sahipleri için tek ev ve ikametgah ile sınırlandırılmış oldu.

Tabi bunu kimse hesaba katamadı. Değişmez yasa olarak algılanan kira yardımı yayınlanan bir tek kılavuz ile değişmiş oldu. Yönetmelikte kira yardımı “yapılabilir” ifadesi kira yardımını garanti altına almıyordu. Eğer “ yapılır” dense idi durum farklı olabilirdi. Bu noktada evi yıkılan gelecek olan kira yardımına güvenen ona göre hesap yapan vatandaş şaşkına döndü. Kira yapılması kanunen yasal değilmiydi? diye soranlar cümlenin sonunda “Peki bizim günahımız ne? Öncekiler bu yardımı almıştı” diyor.

Evini kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kira yardımı büyük önem taşıyor. Müteahhidin rant için girebildiği yerlerde kirayı kendisi ödediği için sorun olmayabilir ancak binasını kendi yapmaya çalışan, rant olmayan yerlerde, gelecek olan kira yardımına güvenen tüketici mağdur ve hayal kırıklığı içinde. Sorunun acil çözümü gerekiyor.

Bugün kü şartlarda evinizi kentsel dönüşüm kapsamına sokmadan önce her şeyi sorun, öğrenin. Farklı uygulamalar gün be gün değişip karşımıza sorun olarak çıkabiliyor"HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüme giren ev ya da işyerleri

06 Ekim 2017


İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un 2 kıtasında 2 yeni dev bölge için çalışma ba

05 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.