Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin kullandığı konut kredisini alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte yanıtı...

10 Temmuz 2015
Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin kullandığı konut kredisini alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte yanıtı...

Çoğu vatandaş ev alabilmek için gereken nakit parayı bulamıyor. Bunun yerine en az yüzde 25 peşinatla konut kredisi kullanarak bütçesine uygun bir ev satın alabiliyor.

Son yıllarda konut fiyatlarının artmasıyla birlikte konut kredisi kullanımı daha da yaygınlaştı. Şu anda yüzde 1'in altında faiz oranıyla konut kredisi veren bankalardan konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Buna ek olarak, vatandaşın konut kredisi ile ilgili sıkça sorduğu bazı sorunlar da bulunuyor.

Bu sorun ve hususları; "konut kredisi almak için gereken belgeler, kimler konut kredisi kullanabilir, konut kredisi kullanabilmek için kefil gerekli mi, konut kredisiyle arsa ya da işyeri satın alınabilir mi" olarak sıralayabiliriz.

Sorun ve hususlara şöyle açıklık getirilebilir :

Konut Kredisi Almak İçin Gereken Belgeler

Daire almak istiyorsunuz ancak bedelin tamamını ödeyecek kadar nakit paranız yok. Bu durumda tek seçenek konut kredisi almak gibi görünüyor. Ancak kredi alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Konut kredisi almak için, kredi alınacak bankaya kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve aylık gelir durumunuzu gösteren bir gelir belgesi ile birlikte satın alınacak evin tapu bilgilerini de vermeniz yeterli olacaktır.

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Bankalar, mevcut kredibilitenizi araştıracaklardır. Burada hem geçmiş kredi performansınıza, hem de kredi geçmişinizi inceleyeceklerdir. Geçmişte ödenmemiş kredi borcu nedeniyle hakkında takip kararı çıkan veya kredi geri ödeme performans kriteri olumsuz olan kişiler ve özellikle bankalar tarafından kredi takip skorlaması başarısız olan kişiler konut kredisi alamazlar. Bununla birlikte, her banka’nın kredi değerlemesi farklı olduğundan, sadece 1 bankaya bağlı kalmaksızın, birkaç banka’dan kredi talebinde bulunulabilir.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Kefile Gerek Var mı?

Bankalar konut kredisi vermek için genellikle kefil talep etmezler ve konut üzerinde ipotek tesis ederler. Tüketicinin korunmasına ilişkin yasanın getirdiği ilkeler açısından konut kredisi için kefaletin bir önemi de kalmamıştır. Zira, önce borçluya başvurup kredinin geri ödenmesi istenecek, ödenmediği takdirde ipotek paraya çevrilecek ve aciz belgesi adı verilen bir belge alındıktan sonra kefile başvurulabilecektir. Buna rağmen bankalar, müteselsil kefalet talebinde bulunabilirler.

Konut Kredisiyle Arsa ya da İşyeri Satın Alınabilir mi?

Konut kredileri yalnızca konut alma amaçlı alındığından, bu krediyle arsa veya işyeri alınamaz. Taşınmazın tapu kaydındaki “Konut” tanımlaması belirleyici olmaktadır. Konut dışında “işyeri”, “tarla”, “fabrika” vs. gibi tanımlamalar, konut kredisinin konusu olamamaktadır. İşyeri ve arsa alımında vergi ödemeleri ve prosedürler konut alımındakinden farklı olduğu için kredilendirmeleri de farklı yapılmaktadır. Bankalar arsa ve işyeri almak isteyenlere de bireysel kredi vermektedir ancak bunların aynı kapsama alınması yasal değildir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini İndirdi

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,90'a indirdi...

01 Kasım 2016


Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı

Akbank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Ayrıca kredi kullananlara 500 TL'ye kadar chip para ka

31 Ekim 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.